Asus Eee PC 1215B "återställning på usb?"

Permalänk
Medlem

Asus Eee PC 1215B "återställning på usb?"

Hej,

Köpt mig en ny mini-pc och ska montera i min SSD disk i men måste göra en återställningsskiva först, kom då på att den saknar dvd- brännare överhuvudtaget. Så USB borde ju gå bra? 16GB borde nog räcka.

Till problemet, jag hittar inget program för att tillverka återställnings "USB" utan det går bara göra recovery via bios. Blir allt jobbigt nu och jag måste köpa nytt OS? Vill ju få upp batteritiden och snabbheten lite till och lite svalare. Någon som har något tips?

Mvh

Visa signatur

• HP Pavilion DV6-6103eo
• Sony Ericsson Xperia Ray

Permalänk
Medlem

Ingen som vet något?

Visa signatur

• HP Pavilion DV6-6103eo
• Sony Ericsson Xperia Ray

Permalänk
Medlem

I värsta fall får du skippa återställningsskivorna och bara ladda ner windows (eller låna någon annans skiva av samma version) och använda produktnyckeln som står på klistermärket på datorn. Vad jag förstår så är det inte så smart att återställa en windowsinstallation från en hårddisk till en ssd då återställningen inte tar hänsyn till att det är just en ssd och därför inte placerar filerna på ssdn optimalt osv. Vissa tillverkare har återställningsprogram som tar denna hänsyn men jag vet inte om acer hör till dem.

Permalänk
Medlem

Ska du inte ta ur disken ur datorn? Köp ett externt chassi till den gamla disken med USB/eSata kontakt så kan du koppla in till datorn och installera (köra recovery) från den till SSD'en.

Visa signatur

“Always be wary of any helpful item that weighs less than its operating manual.”
― Terry Pratchett, Jingo