Permalänk
Medlem

Mus problem

Tja, jag springer på det här problemet ungefär 1 gång per 6mån. Dessvärre har jag aldrig hittat en lösning utan väntar bara på ett mirakel. Känsligheten på mössen jag använder är alltid tokhög i alla spel, till och med CS 1.6 som aldrig krånglat ens när alla andra spel krånglade har börjat. I början var det bara far cry 2 som blev knäppt, det gick att ändra i dess conf, sen kom metro 2033 som intre har blivit bra än och nu även f.e.a.r. 3 . Sensen verkar ligga på runt 2-2,5 som ett minimum och jag kör allt som oftast på 1.6 finns det någon som har en mirakel kur som hjälper till i alla spel eller är jag dömd att formatera om datorn och hoppas på att det löst sig?

OBS: Sens i spelets alternativ funkar Ibland att dra ner till runt 2, annars funkar den inte alls, varisej max eller lägst.

Nuvarande mus: Intelli mouse 3.0 - Sensen blev något bättre men fortfarande aldeles för hög.
Tidigare mus: Razer diamondback - Sensen var alltid tokhög.

uppskattar snabba svar!

Visa signatur

AMD Ryzen 5 2600X | ASUS GeForce RTX 2080 8GB DUAL OC | Corsair Vengeance LPX Black 16GB (2x8GB) / 3200MHz | MSI B450 TOMAHAWK - ATX / B450 | Fractal Design Define C - Svart | Corsair RM750X V2 750W 80+ Gold | Noctua NH-D15 |