Permalänk

instabilt ljud

varfor, jag blir snart helt tokig pa min dator...

(jag sitter pa jobbet och det ar engleskt tangentbordswurst..)

min dator: amd 1,3 / 2x 256 sdram (ett som man fick med och ett kingston) / mb: msi k7 turbo (tror det var sa) / tre diskar, en maxtor 20g, en seagate 40g a en ibm 120g / ja och ljudkortet ar ett hercules gametheater xp 6.1

mitt problem, anda sen jag installerade ibm disken och det andra 256 ramminnet (och en ny processorflans+flakt, men jag vagrar tro att det kan vara orsaken...) sa har winamp borjat hacka mystiskt. inte sa mycket, men det marks. typ som .. lixom lite "sprak" lite da och da typ en-tva ganger i minuten kanske. och en ytterst liten men markbar fordrojning pa ljudet efter varje sprak. vad kan detta va? ar det nagon som har upplevt samma sak? jag kor windows xp pro swe.

det ar sa irriterande speciellt som man har samlat sa manga mp3or.

om nan lyckas losa det ger jag en beloning pa en krona eller tva assa, man blir fan desperat nu..

ps. jag har provat att ga ner till winamp2 och provat andra musikprogram, men samma sak.. och jag har provat mp3or fran alla olika diskar. jag la foresten over alla mp3or till min ibm disk, och justdet 120gigaren ar ntfs likasa 20gigaren som windows ligger pa och 40gigaren som alla program ligger pa ar fat32. kan det ha nat med saken a gora kanske... ds.

Visa signatur

OS på SSD!

Permalänk
Medlem

Jag har ett exakt likadant problem. Det började när jag bytte till XP från w2k. Mitt ljudkort är ett Creative Live!. Någon som har några ideer?

Visa signatur

Att ha en rökfri avdelning på en resturang är ungefär som att ha en kissfri avdelning i en pool

Permalänk
Medlem

ja, jag hade samma problem när XP va nytt, gå in på creative och fixa nya drivare, ladda _BARA_ ner drivare, inget lull-lull, det brukar inte funka för mig iaf

Visa signatur

En själ som exploderar.
vrede ställd, mot livets nerv.
Kall eld.