Konstigt SLI problem, GPU 2 "unknown" ...?

Permalänk

Konstigt SLI problem, GPU 2 "unknown" ...?

Hej!

Efter att ha pillat med datorn fram till 1 inatt så gav jag upp...

Satt och körde lite 3DMark igår och tröttnade efter en stund när det inte gick att clocka min 570 till mer än 760 innan drivrutinerna hängde sig, ja jag har provat olika drivissar.
Så jag laddade ner bios ur korten via nvflash (går tydligen inte att sätta volt via afterburner i sli). Skulle ändra volten med nibitor, men till min stora förvåning så kunde inte nibitor läsa bios (v 6.0.2 tror jag) trots att det står att dom stöder 570 (har Asus 570 DC II). Så efter lite goglande så hittade jag "fermi editor" (nån ny verson va nibitor tydligen...) Denna kunde läsa av bios och även ändra volten.
Startade om datorn och flashade vi nvflash (nvflash -i0 (alt -i1) -4 -5 -6 "bios namn".rom) allt funkade klockrent. Startade om datorn och drivisarna hade krachat...kollade med GPU-Z och till min stor förvåning så var gpu 1 rätt bios och rev. A1 men gpu 2 var "unknown" bios och rev. FF ?!?!?! Va fan !?!?! Körde drive sweep och instalerade om drivisar...samma problem.

Tänkte att nu har jag pajat bios i gpu 2, startade om och gjorde samma sak igen fast med "stock" bios...samma sak, GPU 2 "unknown" !

Nu till det kostiga...kör jag korten ett och ett så funkar dom utan problem, går även att flasha med nya bios och dom funkar klockrent...men i SLI så blir GPU 2 "unknown"...har provat att byta plats på korten och det som sitter som "slav" blir alltid "unknown" !?!?!?!

HJÄLP!!

Lutar väll åt att jag får installera om datorn...men vill ändå veta vad detta beror på...

Tack på förhand.

har ett Fractal 1000watt agg och ett asus p8p67 ws revolution ifalla frågan kommer upp

Visa signatur

| Fractal Define R3 | Fractal Newton R2 1000 Watt | MSI Z97-GD65 Gaming|Intel 4690K |
| Phanteks PH-TC14PE med 3*GT 1850 | 2*4DDR3 Dominator GT | Asus GTX570DCII SLI | Verbatim 240GB |
| Corsair Force 60GB | 6* Zalman ZM-F3RL |

Permalänk