Har ingen aning om vad det är för något, vilka program ni ska använda eller hur avancerat ni ska använda dom.
Men har kollar runt lite och hittade den här godingen till en riktigt bra pris. 15tum FULL HD, i5 processor,bra och nytt grafikkort för prisklassen.
snabb mekaniskhårddisk, usb3 Väldigt prisvärd men kvaliten borde bli lidande då den är just..billig men säger inget då jag inget vet. MSI har ju också 2års garanti så stort + där
2,4kg vilket är helt okej men på gränsen till tung. Mellan 1,5- 2kg är ultraportabelt.
OCh då är det Asus U36SD som gäller för dig om du vill ha 13,3 och 19mm tunn dator, 1,5kg men då kostar den lite över din budget frågan vilken version av datorn du tar. Om du ska ha i5 procssor ist för i3 och större batteripaketet, då blir det cirka 8000kr (7700kr när du är student dessutom fraktfitt, det är med dustinhome alltså), men då får du 10h (8timmar realistiskt sett)
http://www.dustinhome.se/asus-u36sd-ci5-23-4gb-500-gt520m-133...
Men du kan ha tur för den kommer i början av augusti och då kommer föregångarens (U36JC om även den kom bara för någon månad sedan, praktiskt taget samma dator, inte sandy bridge dock, lite sämre grafikkort men båda är inga prestanda monster på den fronten, så där kan du göra ett litet kap om du köper den då nya har kommit. Funderar själv starkt på den då jag vill ha en riktigt lätt och smidigt dator.
Som dessutom är jävligt snygg då den är helt matt, (föruom runt skärmen och själva skärmen)
Asus har 2års garanti så det vill man ju verkligen ha