Youtube klipp 48.5gb? känns lite för mycket

Permalänk
Medlem

Youtube klipp 48.5gb? känns lite för mycket

hejsan! vet inte om detta är rätt forums del men iallafall. Jag tänkte lägga upp ett youtube klipp på när jag spelar WoW, Men det blev 48.5gb stort. Vilket känns för mycket för ett 7-8 minuters klipp.

jag filmade först med Fraps men bara det blev väldigt stora filer 2-3gb x 3 sen så gjorde jag ett litet intro i Adobe After effects o sen klippte jag allt i Sony Vegas 10 Pro. Som sagt efter allt detta blev det 48.4gb stort... Gjorde jag ngt fel eller?

Tack för hjälpen

Visa signatur

Citera för svar!

Permalänk
Medlem

Inte konstigt eftersom det handlar om omkomprimerad video. Använd "Export" eller liknande i After effects och spara till wmw format eller liknande samt sätt upplösningen till 720p och spara om filmen .

Permalänk
Medlem

Jaha tackar så mkt Ska jag bara ta hela filmen eller ska jag göra om allt o spara det som Wmw format? Då after effect delen bara var på 500kb

Visa signatur

Citera för svar!

Permalänk
Medlem

Exportera ut filmen som H264 från After Effects.

Visa signatur

"One of my friends once told me that the geekiest thing a guy can do, is to have a favourite file format."

Permalänk
Medlem

Du kan även använda Windows movie maker, importera filmen, sen klickar du publicera film -> youtube sen loggar du in på ditt youtube acc med windows movie maker, så komprimerar den och laddar upp den på youtube (kan ta lite tid) men funkar skitbra, iaf för mig ^^

Visa signatur

Acta Non Verba - Stercus accidit sine mora
Citera för svar
Flickr
http://ninite.com/ - Perfekt vid ominstallation av windows.