Högtalare med reciever för ~7000kr köpråd

Permalänk
Medlem

Högtalare med reciever för ~7000kr köpråd

Hej,

Jag hade tänkt fixa lite fint ljud till mig själv för runt 7000kr nu när jag fyller år

Jag har kollat lite på detta paketet:
http://www.netonnet.se/art/ljud-och-musik/hifi-komponenter/re...

här är högtalarna med lite med specs:
http://www.netonnet.se/art/ljud-och-musik/hifi-komponenter/ho...

och sen lite kablar:
http://www.netonnet.se/art/tv-och-bild/kabel-och-kontakt/hdmi...
http://www.netonnet.se/art/ljud-och-musik/kabel-och-kontakt/h...

Vad tycks?
tack i förskott
/Gustav

Visa signatur

Gigabyte DS3-EP35, E8400 @ 3800, OCZ Reaper 4Gb 8500, 8800GTS 512mb, Chill Inovations 510w

Permalänk
Medlem

Tycker du skippar det där..
vill du ha 2 kanal eller 5.0/5.1 ?
eller vill du ha 2högtalare och 5.1 reciver så du kan bygga ut till 5.1 ?

Visa signatur

Speldator // Asus Strix x570-F - AMD 3900X - 32gb Gskill 3,6Ghz cl16 - Asus Strix RX5700 XT - 2 tb nvme + 4tb sata ssd / Silverstone FT02
Stereo // Thorens TD-124 -> Diy rörförsteg -> Diy rörslutsteg 150w Sinus-> Wilson Sasha 2 (Diy sakerna egen konstruktion)

Permalänk
Medlem

Jag vill ha 2 kanal bara. Men hade du några andra förslag och vad är det för fel på det jag länkade? Ska bara ha det till att lyssna på musik. Mest electro och liknande. Sen är det kanske inte helt fel att ha möjlighet till att bygga ut till 5.1 i framtiden men om man kan få en bättre 2kanals receivers för samma peng så tar jag hellre en sån.

Visa signatur

Gigabyte DS3-EP35, E8400 @ 3800, OCZ Reaper 4Gb 8500, 8800GTS 512mb, Chill Inovations 510w

Permalänk

Det finns en hel del alternativ i den prisklassen. Det bästa att göra först är att kolla i butiker lokalt och försöka lyssna på några olika högtalare med musik som man är bekant med. Då kan man få en lite bättre känsla för vad man är ute efter.

Permalänk
Permalänk
Medlem

Köpte stereo för någon dag sen och är riktigt nöjd än så länge, dock håller jag på att spela in mitt ljud, men allt känns riktigt bra. Det som jag köpte var;

Förstärkare: Pioneer VSX-520

Sub: Audio Pro Sub Wigo Mk II

Högtalare: Proson Reality Center 52 RR . Dock är detta centerhögtalare. Med din budget kan du lägga lite mer på högtalare än vad jag gjorde

Kablar: Crystal Smoke högtalarkabel och även denna till datorn. Dock är den bara en meter lång.

Permalänk
Medlem

Förstärkare: http://www.fynda.se/show_prod.php?prodid=4113 2989:-
Högtalare: http://www.fynda.se/show_prod.php?prodid=4653 3490:-
Kablar: 6 meter http://www.fynda.se/show_prod.php?prodid=1775 150:- och en kabel från förstärkare till dator (finns lite olika).

Summa: ca 6800-7000:-

Visa signatur

p4 3.4ghz 1290 (3 st ddr) radeon 9800 pro 128mb

Permalänk
Medlem

Du får absolut inte "fint ljud" för 7000kr. Men du förstår nog detta med. Du får bättre än den vanliga skiten man ofta ser runt om sig, men det är bara acceptabelt ljud du får för 7000kr.

Men sedan är alla olika kräsna och vilken musik du lyssnar på spelar ju också mycket stor roll. Lyssnar du på Pop-musik spelar det nästan ingen roll vad du har, lyssnar du på techno räcker det att lägga pengarna på bas. Det är inte förs än du kommer upp i Klassiskt och olika rock genrer samt folk som du verkligen behöver ljud för över 50 000kr.

Tittar man mycket på film så kan ljudet också vara otroligt viktigt, men då är vi inne på något helt annat och en anläggning för musik bör aldrig användas för film och vise versa. I film vill du har en bra bredd i ljudet och självklart klanderfritt i det lägre frekvenserna för att få fram det riktiga bio-ljudet.

I slutändan så resulterar allt som har med ljud att göra att du ALDRIG ska köpa något utan att ha provlyssnat på det själv först. Ljud är en så personlig referens och man bör alltid avgöra med sina egna öron vad man vill ha.

Du bör heller aldrig köpa högtalare för mindre än 6000kr (Om inte begagnat i bra skick). Och du bör heller aldrig köpa en Reciver för mindre än 5000kr om den är avsedd för ljud. Med dessa priser är det inget dunder ljud du får, men du har i alla fall kommit ut ur skit-träsket då.

Kort och koncist: Snåla inte, provlyssna innan köp och köp högtalare anpassat för ändamålet.

Permalänk
Medlem
Skrivet av SuperBerra:

I slutändan så resulterar allt som har med ljud att göra att du ALDRIG ska köpa något utan att ha provlyssnat på det själv först. Ljud är en så personlig referens och man bör alltid avgöra med sina egna öron vad man vill ha.

Massa dåliga tips i den här tråden, endast ovanstående citat gäller
Lite lustigt att ovanstående talare nämner att du ska avgöra själv, för att sen ge massa subjektiva lägsta prisnivåer för acceptabelt ljud. Det är just därför man inte kan lita på folks rekommendationer när det gäller högtalare annat än generella riktlinjer. Vad som gäller för mig gäller antagligen inte för dig.

Ta med en favoritskiva som du är väl bekant med sen åker du till närmsta hifibutik och provlyssna. Försök att lägga så mkt pengar som möjligt på högtalare då de är viktigast för hur bra resultatet blir. De flesta förstärkare låter ganska lika, se bara till att den har tillräckligt med kräm för att driva högtalarna på önskad ljudvolym. Vill du spara pengar kan beggad förstärkare va en bra idé då förstärkare ofta håller mycket länge.

För musik är ett par schyssta golvhögtalare min rekommendation. Gå inte på snacket om två småhögtalare och tillhörande subwoofer. Det ser snyggt ut men låter sämre än rejäla golvare, framförallt i basområdet (om du inte har två subwoofers).

Edit: Och att säga att techno inte behöver bra högtalare är årets lögn. Det finns mycket elektronisk musik som är bra producerad och allt blir bättre med schyssta högtalare.

Visa signatur
Permalänk

Hej vatsug!

Jag sitter själv i din situation, dock med en lite större peng.
Har suttit och kollat runt lite och har funderat på och åka och lyssna på

http://www.fyndborsen.se/bild-ljud/hemmabio-hifi-hemmabio-for...
(hemmabio-förstärkare, eftersom jag kommer så småningen att utöka till 5.1 ljud)

http://www.fyndborsen.se/bild-ljud/hogtalare/golvhogtalare/XT...

http://www.fyndborsen.se/bild-ljud/hogtalare/subwoofer/XTZ-99...

Har hört att det ska vara bra saker till "rimligt" pris, dock så vill jag först lyssna på det som sagt.
Sen kan jag tipsa denna hemsidan, verkar vara en väldigt bra hemsida.

Lycka till med ljudet