God afton,
Min tredje (fjärde? Minnet sviker) Logitech-mus på ett par år gick i graven för en liten stund sedan.
Den är sönder på så vis att den med helt random intervall tappar kontakten med datorn och slocknar, för att några sekunder senare starta igen.
Samma symptom har varit på mina tidigare som dött. Detta har skett med två olika system, och inget jag kan komma på hjälper.
Det unika den här gången, första gången med mitt nya system, var att jag märkte det precis efter att ljudet helt plötsligt slutade fungera, varefter datorn började stängas av. När datorn sedan startade hände det för första gången.
Aldrig behövt köpa en ny, så dumförklara mig inte. Dustin har varit extremt justa med garantin så det har aldrig varit några problem att få en ny. Gillar för övrigt modellen bra... när den fungerar. Vilket den ju gör för det mesta, men sånt här är irriterande. Musen jag har nu börjar väl närma sig 1½-2 år tror jag.
Är det någon som kan analysera fram en orsak? Är det helt enkelt mössen som är "dåliga", eller är det något med min dator?
De delar som kom med i nya systemet från det gamla var nätaggregatet och ljudkortet (som jag dock inte använde nyss när ljudet försvann, utan då gick ljudet via grafikkortet->HDMI->TV) men det känns ju inte som att något av dem borde vara orsaken. Kan PSU'n på något sätt mata för mycket/lite ström till USB vilket sliter på den? Känns långsökt, men vad vet jag.
Mvh,
J a.k.a. en trötter jävel