Permalänk
Medlem

Hur lära sig c#?

Tjena, har under en kortare period försökt lära mig c# med hjälp av så kallade "turtorials" som jag hittat på youtube som denna :

Är detta ett bra sätt att lära sig C# på, då jag kan nämna att jag är 15år och bara vill lära mig C# av intressets skull för att kanske göra ett proffisionelt kariär som programerare. Någon därute som kan rekommendera något annat sätt att lära sig språket på? Fick en gång rekomendationen att läsa internetversionen av sam teach yourself c# men jag tycker att det är väldigt mycket läsning medan man inte får så mycket gjort och av den andledningen gillar jag youtubevägen mer. Någon som har ett mellanting att lära sig C# på eller en helt annan väg?

Permalänk
Medlem

Programmering kräver tid, iaf om du verkligen vill lära dej... du kommer aldrig att komma ifrån google och böcker tyvärr. När du väl börjar skriva egen kod och inte massa popups måste du kunna tänka ut strukturen samt problemen själv, medan grundläggande syntaxen ska sitta fastgjuten under pannbenet. Oftast visas enklaste grunderna på youtube och det duger inte på långa vägar.

Dock om du nu är ute efter att lära dig grunderna som syntax, hur man startar projekt och de vanligaste klasserna så kanske youtube är lite bättre. Vissa exempel är ren skit medan andra lite bättre, jag brukar hålla mej borta från youtube då det varken behöver vara stabil, effektiv eller fungerande kod.

Permalänk
Medlem

Har själv funderat på om detta är en bra metod, tror mest detta är en sorts genväg eftersom dem som gör guiderna skippar mycket som händer när programmet körs, de säger mest bara vad som händer om du gör si och så men inte hur du ska göra om du ska kombinera dem så att det blir ett program.
Men jag kanske har fel, är faktiskt inte så insatt i detta än, mer än att jag ska lära mig att göra android apps. Är själv samma ålder som dig
Har mest kollat på dessa: http://www.thenewboston.com/

OffTopic: Tänk på att skriva lite tydligare överskrift tex. "Lära sig c# genom youtube" eller liknande

Permalänk
Medlem
Skrivet av Kabeltv:

Dock såg jag ingen C# där?

Permalänk
Medlem

Ah, förlåt om jag var lite otydlig
Fanns egentligen ingen mening att länka, men om du av någon anledning skulle vilja byta språk så finns ju denna sida som enligt mig verkar vara lite bättre än de flesta på youtube

Permalänk
Medlem

Lite grundläggande information om c# på svenska,
http://www.csharpskolan.se/

Bra träningsvideor (kostar pengar),
http://www.pluralsight-training.net/microsoft/

Lite mer grundläggande c#,
http://www.csharp-station.com/Tutorials.aspx

Visa signatur

EPoX 8RDA+, XP2500+, 2x256Mb PC3200 (DualCh), Club3D 9800PRO, Seagate 7200.7 160Gb 8Mb Limited edition

Permalänk
Medlem

Bästa sättet att lära sig tycker jag är att ha ett mål, en idé till ett litet program. Sen kan man läsa om det man sitter fast i. Börja på ett projekt som du tror du kommer klara av med hjälp av lite googlande och nån youtubevideo. När man har ett par små projekt i ryggen har man säker märkt att koden lätt blir ohanterlig och svårförstådd, men att loopar och if-satser kommer naturligt. Då kan man börja läsa om objektorienterad design. Nästa gång kan man ha som mål att försöka designa programmet ordentligt innan, vilka klasser som kommer behövas och hur de ska kommunicera etc. Sen är det övning som ger färdighet tycker jag.

Även när man "kan programmera" behöver man läsa mycket. Var och varannat projekt jag gör brukar behöva något nytt bibliotek jag inte jobbat med förut, och det går inte att bara veta hur man använder dessa. Man får kika i dokumentationen eller guider även då.

Visa signatur

Core i7 7700K | Titan X (Pascal) | MSI 270I Gaming Pro Carbon | 32 GiB Corsair Vengeance LPX @3000MHz | Samsung 960 EVO 1TB

Permalänk
Medlem

Det viktigaste för mig är att inte enbart sitta och läsa utan faktiskt skriva kod. Det är även bra om man har så liten "friktion" mellan att programmera och resultatet. Förr i tiden fanns det ju BASIC på "alla" datorer när man knäppte på dom och det fanns 0 friktion.
Idag kan det vara allt från att tanka ner gigabytes i utvecklingsmiljöer till att bara öppna notepad och skriva javascript.
Att lära sig "tänket" är viktigt. Och det kan man nog göra oavset vilket programmeringsspråk man väljer men är man väldigt färsk så är det nog bäst att välja det som har minst friktion.
Att fråga vilket språk man bör lära sig först är nästan fatalt. Välj ett och försök få upp en miljö där du kan skapa ett "hello world". Är det för avancerat så välj ett annat.
Att försöka lära sig något på premisserna att det finns tutorials på svenska är ingen bra ide heller tycker jag. Är din engelska knagglig så är det även det du ska träna på under tiden du lär dig programmera.

Programmering är inte enbart kodskrivande (som tur är). Det är problemlösning, informationssökning, sömnlösher(hehe) och kreativitet.

Permalänk

Som sagt, vill du lära dig finns inga genvägar. Det är väldigt mycket som att lära sig ett vanligt språk, förutom att det används för att programmera data. Mycket läsning kommer behövas även om det är tradigt, men sånt är livet. Personligen tycker jag många YouTube-tutorials är i stort sett värdelösa då de bara förklarar hur du tar till väga för att göra en specifik sak, men förklarar inte -varför- det fungerar som det gör, vilket är fundamentalt för all inlärning. Du skulle kunna lära dig skriva en extremt avancerad kod, men det skulle vara allt du kan om du inte förstår strukturen bakom den.

Problemet med YouTube är att nästan ingen är en utbildad lärare. Pedagogik är någonting otroligt viktigt när man ska lära ut någonting och när man inte har en interaktion mellan lärare och elev kan det vara svårt att förstå till 100%, vilket du måste göra om du ska förstå resten. Faller någonting kort kan hela korthuset fallera.

Permalänk
Medlem

Tack för alla bra tips, måste kanske läsa en bok trots allt. Har funderat på att läsa csharpskolan och kanske csharp-station:

Citat:

Lite grundläggande information om c# på svenska,
http://www.csharpskolan.se/

Bra träningsvideor (kostar pengar),
http://www.pluralsight-training.net/microsoft/

Lite mer grundläggande c#,
http://www.csharp-station.com/Tutorials.aspx

Men ändå fortsätta med youtube bara föra att hålla intresset uppe och för att jag tycker det är roligt helt enkelt. Någon av föregående talare som inte tror det skulle funka???

Citat:

Bästa sättet att lära sig tycker jag är att ha ett mål, en idé till ett litet program. Sen kan man läsa om det man sitter fast i. Börja på ett projekt som du tror du kommer klara av med hjälp av lite googlande och nån youtubevideo. När man har ett par små projekt i ryggen har man säker märkt att koden lätt blir ohanterlig och svårförstådd, men att loopar och if-satser kommer naturligt. Då kan man börja läsa om objektorienterad design. Nästa gång kan man ha som mål att försöka designa programmet ordentligt innan, vilka klasser som kommer behövas och hur de ska kommunicera etc. Sen är det övning som ger färdighet tycker jag.

Någon som har någon ide som jag kan försöka tillämpa?

Permalänk
Medlem
Skrivet av timpan95:

Någon som har någon ide som jag kan försöka tillämpa?

det jag har fått göra i skolan hela 1 året på gymnasiet är att göra miniräknare av olika slag efter som det är mkt matte i programmering så försök göra det kanske

Visa signatur

_______________________________________________________________________________
Motherbord: Gigabyte P55A-ud3 | CPU: I5-760 @ 3,8 GHz | GPU: Evega gtx670 FTW |
____________________________________________________________
RAM: Corsair Vengeance 8GB | PSU: Corsair TX750W | Chassi: CM HAF 922 |

Permalänk
Medlem

Är iofs för telefoner, men några kan göras i windows med: http://www.swedroid.se/forum/2587-forslag-pa-nyborjarprogram....

Permalänk
Medlem

Varför inte börja med det som finns tillgängligt från Microsoft för nybörjare på
http://msdn.microsoft.com/en-us/beginner/default.aspx
och
http://msdn.microsoft.com/en-IE/vcsharp/dd919145.aspx

Annars satte jag ihop en lista för något år sedan. #9844890

Permalänk
Medlem

Jag lärde mig programmera genom att skriva små spel, typ fyra i rad och luffarschack. Lite senare även kortspel som blackjack. Om man inte lägger så stor vikt på att det ska se snyggt ut grafikmässigt så är det inte jätteavancerat och ger massor med övning på loopar, if satser och arrayer.

Ett tips om du går den vägen är att läsa på om tvådimensionella arrayer. Det är för övrigt användbart till mycket.

Visa signatur

He who hasn't hacked assembly language as a youth has no heart. He who does so as an adult has no brain.
~John Moore

Permalänk
Medlem

Jag kan rekommendera att lösa de problem som finns på Project Euler. Där kommer du inte lära dig något specifikt om just C#, men i allmänhet om att lösa olika matematiska problem med hjälp av programmering (eller för hand om man nu vill roa sig med det).

Permalänk
Medlem

Det verkade bra, övriga förslag?

Permalänk
Datavetare
Skrivet av timpan95:

Det verkade bra, övriga förslag?

Head-first böckerna är ofta av bra kvalité och uppmuntrar sin läsare till att både läsa, men också sätta sig ner och skriva lite kod för att lösa lite tankenötter man lägger fram. Finns många andra bra böcker också.

http://oreilly.com/catalog/9780596514822/preview#preview

Visa signatur

Care About Your Craft: Why spend your life developing software unless you care about doing it well? - The Pragmatic Programmer