Går inte att ansluta till internet efter ominstallation av OS!

Permalänk
Medlem

Går inte att ansluta till internet efter ominstallation av OS!

Hej!

Jag skulle hjälpa min syster att installera om hennes OS (Vista) och formatera hela datorn, en Acer Aspire 5738ZG. Hon hade ingen recovery skiva så fick tanka ner en från internet och sen använda nyckeln på undersidan av datorn för att aktivera.

Allt gick som smort men det går inte att ansluta till internet (vilket det gick innan ominstallationen), och när man klickar på felsök får man upp felmeddelandet: "This computer does not have a network adapter installed and configured." Det verkar som att den inte har ett par drivers installerade. När man går in på enhetshanteraren är det gula "felskyltar" på Ethernet Controller, Network Controller och SM Bus Controller. Dom ligger i foldern "Other devices".

Vad är dom till för? Är det där felet ligger?

Tacksam för svar

TerraByte

Permalänk
Medlem

Jepp, du behöver drivrutinerna till det inbyggda nätverkskortet. Ladda ner, packa upp på t.ex UBS-sticka och installera så ska det nog fungera.

Permalänk
Medlem

Fick samma problem när ja lade in Win 7 , dom prioriterar inte drivrutiner till gamla kort (om det inte är trådlösa).
Kan bli problem om man ändrar från 32-bit till 64 system med, men det gjorde du inte eller?

Permalänk
Medlem

Tjena.

Du måste installera rätt drivrutiner, svårare är det inte. Jag länkar längst ner på meddelandet där du kan hitta drivrutinerna på acers egna hemsida, se Wireless Lan. Ladda hem på annan dator, kör över dem på extern hårddisk eller skiva och installera dem från Acer datorn.

Länk

Mvh