Behöver verkligen hjälp med köp av bärbar. (Läs mer...)

Permalänk
Medlem

Behöver verkligen hjälp med köp av bärbar. (Läs mer...)

Hej

Jag är ingen direkt n00b och är ute efter en bärbar där jag tänkte både köra virtualmachine och hårddiskkryptering och jag vet exakt vad jag vill ha men hittar ingen som säljer det... snacka om problem
Vill inte ha Apple, Lenovo eller Sony för det är överpris.
Min budget är 22.000kr innan det börjar svida. Tycker personligen inte en bra bärbar ska kosta mer än 16.000kr

Mina krav:

Upplösning: 1920x1080 (detta är det absolut viktigaste)
Skärmstorlek: Högst 15.6"
CPU: i7 2720QM (tycker att den är mest prisvärd för prestandaraden)
GPU: Nvidia 1-2GB ram. (är mer lamer än gamer)

Det är egentligen mina krav, resten är bara bonus. Hårdisk, ram tänkte jag byta själv

Ram: minst 4GB (egentligen oväsentligt) har ddr3 1600 minnen liggande
HDD: oväsentligt. har ssd hårddiskar liggande

Tycker inte att mina krav är så krävande vad tycker ni?

Köpte en Samsung G53SX igår med i7 2630QM av ren desperation. Datorn i sig är helt OK men Asus har stängt av AES-NI instruktionen och vägrar aktivera den. AES-NI används vid hårddiskkryptering och snabbar upp processen med upp till 10x
Lämnade tillbaka den nyss. Har annars alltid kört Asus för att jag gillar dem.

Har suttit och byggt lite Dell som matchar mina krav. Men hur är dell XPS

Permalänk
Medlem

Hittade denna; http://www.ggsdata.se/php/showproduct.php?art_id=13402
Verkar som en Kina no name, är det någon som har erfarenhet av dem?

Permalänk

Det är ingen no name, det är en Clevo. De gör rejäla gaming laptops, P150HM är populär (NP8150 under Sager-märkning i Nordamerika). Asus och MSI brukar rekommenderas i den kategorin, Clevo finns också men har lägre tillgång.
I Sverige är det vad jag vet bara GGS-data och PC-konsulten som säljer Clevos. Annars får man köpa från Tyskland och England, tex Deviltech, MySN och Kobalt (med svenskt tangentbord).
Clevo kan man lita på som spelmaskin, GGS-data var det längesen jag såg någon på forumet som köpte från, men jag antar det fortfarande går bra. De är inte billiga dock.

Angående dina andra krav med AES-NI, det är överkurs för mig, ingen aning vad du pratar om

Visa signatur

Tester: Gigabyte P55W v4 | Clevo P771ZM | Aorus X7 Pro | Gigabyte P35X v3
Clevo P771ZM (U705) | i7 4790K | 980M 8 GB | 512 GB 850 Pro | 17.3" LG IPS matte 96 Hz | 16 GB 1866 MHz | Killer AC 1525 |
Clevo P150HM | [strike]i7 2670QM[/strike] i7 2960XM | [strike]6990M[/strike] 7970M |