Bäst kylning för fläkt vid grafikkort?

Permalänk
Entusiast

Bäst kylning för fläkt vid grafikkort?

Vet inte om jag placerat denna tråd rätt nu, om inte så får mod gärna flytta och underrätta mig

Hur som helst så har jag i dagsläget ett kort i burken och väntar in kort nummer två imorgon. Har tidigare haft två 5850's... Det jag funderat på är om jag kanske haft en dum placering av mina två fläktar som sitter på chassidörren?! De har tidigare sugit in luft och puttat det på grafikkorten, men jag har börjat fundera på om det kanske är bättre att de istället ska suga ut den varma luften som grafikkorten skapa och putta ut det ur chassit istället?

Har dessutom en pnp-lösning på min H50 där jag valt att fläktarna ska suga luften ut genom radiatorn och sen ut ur chassit istället för in... Rent temperaturmässigt så blev det ingen större skillnad, men det blev mindre damm i radiatorn och man slipper rengöra det så ofta.

Men de nya grafikkorten är mer öppna än mina gamla 5850's och jag är lur på att mer varmluft kommer sippra ut inuti chassit och då påverka processorkylningen. Visst bör det väl vara bättre att vända på fläktarna och ha de så att de suger ut varmluften från grafikkorten?

Tacksam för åsikter och idéer

Visa signatur

Bulldogge Builds

Nytt sista litet projekt kommer snart...

Permalänk
Medlem

Vad jag har hört: Om fläkt(en/arna) blåser in så kyler de grafikkorten bättre, men då flyttas värmen till moderkortet och processorn istället. Om de istället suger ut värmen så blir inte de övriga komponenterna lika varma, men grafikkorten kanske blir lite varmare istället. Du får helt enkelt jämföra båda metoderna.

Visa signatur

Ryzen 9 5900X | RTX 3070 | 32GB

Permalänk
Entusiast

Får avvakta och se hur det blir när jag får grafikkort nummer två och jag stressar de lite. Tror inte på nån massiv skillnad, men båda sätten kommer testas

Visa signatur

Bulldogge Builds

Nytt sista litet projekt kommer snart...