Manuell fanspeed på GTX260, fråga om temps.

Permalänk
Entusiast

Manuell fanspeed på GTX260, fråga om temps.

Grafikkortet börjar tjuta som fan så fort fläkten går över 50/60%, så tänkte manuellt låsa den vid 50% istället för att den automatiskt varvar upp med temperaturerna. Min fråga är mest hur höga temperaturer kan man ha utan att skada graffikortet, och kommer det gå sönder direkt utan varning eller kommer artifakter å så innan så man vet när man måste höja lite?..

Lirade lite DoW2 innan och den gick upp max till 78 grader med fläkten på 50% , vet inte om det är okej eller ej.

Visa signatur

PS5 :: Switch :: Steam :: StarCraft II

Permalänk
Hedersmedlem

Grafikkort är byggda för att tåla en hel del värme, och maxgränsen skiljer lite för olika modeller. Räkna med att när det är över 100C, då är det i farozonen. Jag skulle råda dig att höja när det går över 90C.

Visa signatur

CPU: Intel i5 2550K (NH D-14) GPU: Nvidia GTX 570 Mobo: Gigabyte GA-P67-UD7(B2) PSU: Cooler Master Silent Pro 700W

Visste du att om Du inte håller dig till reglerna varje dag, så kommer Arla-haren och skjuter dig i huvudet eller ibland i magen.