Brukar spela i TZ-lag i 2v2.
vs Dubbel 6/7-pool
Om man möter 2st zerg och det är en mycket bred ramp så är simcity ofta att föredra. Det är något som allla raser klarar av.
En 10-poolsöppning är oftast också den starkaste mot två zergs som kör 6/7-pool. Du får bättre ekonomi och dina lings poppar lagomt tills dess att motståndarens har kommit och hälsat på. Skillnaden i tid för nedsättning av 6/7- och 10 pool motsvarar ungefär sträckan motståndaren behöver ta sig på de flesta banor. Scoutar man tidigt och är säker på vad som kommer skadar det inte heller om zergen kör en spine.
Min lagkamrat kör i princip alltid 10-pool så länge det är en zerg som motståndare, eller en random. Det blir en fin timing också som ger dig en snabb queen, så ekonomin blir inte helt förstörd och du får hyffsat försvar. Man får dock räkna med lite droneförluster, men man lär ändå vara i hyffsad form då FI inte heller har mycket workers.
Under tiden så kan T köra simcity alternativt wall-off. Vid simcity, se till att få ut marines på "insidan", mellan CC, rax och mineral line. Använd SCV's som köttmur. Mest troligt är dock att de går på zergen, då kan du lätt komma till undsättning med 1-3 marines. En/två tidigare rax än 12 kan vara mycket värt mot 2st Z också. Då kan man sätta press på motståndaren efter deras första push, vilket blir svårare om man kör med bunker.
vs Protoss/Cannon rush
Som T bygger jag gärna supply-depoten mellan ramp och mineral line, inte så att jag wallar rampen, men för att få vision över området där en probe kan snika in. Brukar även ta en extra runda längs kanterna för att kolla så att inga pylons är placerade nedanför. Zerg-spelaren skickar istället ut overlords som ger vision runt basen och kan också köra en extra runda längs kanterna. Scoutar man FI tidigt så är det aldrig fel att räkna probes och pylons för att ana oråd.
vs DT/Cloak banshee
En scan, gömd worker eller en sacrificial-overlord ser till att scouta så mycket som möjligt av fiendebasen runt 5-6 minuter för att se vilken tech, då brukar man kunna hinna förbereda sig genom att spara upp en scan alternativt engineering bay eller evo chamber för att få vision över de mest kritiska områdena.
Överlevnadstips
Se till att alltid ha kvar en worker.
Blir du av med din bas, skicka överblivna resurser till din lagkamrat.
Om du kanske techat för snabbt, och får större delen av basen utslagen, så kanske du ändå kan bygga värdefulla tech-enheter. Be din vän om resurser för att få ut ett par Banshee's, som exempel.
Använd det du har. Har du overlords kan du t.ex. scouta.
En variant är att ni slår på "Shared control", kanske kan ni köra multi-harass eller att ena micrar medans den andra macrar.
Trading
Det jag tycker iallafall är bland det viktigaste som man lätt glömmer bort är att konstant utnyttja båda spelarnas resurser, ofta har någon mer gas och lite mineraler, och vice versa. Då är det enkelt gjort att skicka över sitt överflöd till medspelaren.