Får jag flaskhalseffekt?

Permalänk

Får jag flaskhalseffekt?

Fick precis hem mitt Gainward GTX 580 Phantom 3G och så har det kommit upp diskussioner med nära och köra att jag flaskhalsar med min nuvarande processor som är en AMD Phenom II X4 920 2.8 GHz. Det var vid analysering av bilduppdateringen i maxat Crysis 2 i DX11 som diskussionen kom upp där jag tydligen fick ovanlig låg FPS. Jag ligger på ett snitt på 45-40 fps men får en hel del framedrops. Stänger jag av DX11 läget och kör utan så stöter jag även då på en hel del framedrops. Så hur står sig ett GTX 580 mot en AMD Phenom II X4 920 2.8 GHz? Får jag en flaskhalseffekt?

Permalänk
Medlem

Ja du.. skulle tro att du kan få lite drops, men inte bara på grund av CPUn. För att MaXXa( zzz ) Crysis 2 DX11 behöver du ett monster. Skulle gissa att endast en OCad 2500k + ett till GTX580 kan vara det enda receptet för 60fps no-drop gameplay.

SweClockers visade på minimal förlust när de jämförde 2500k mot AMD 970 i upplösningen 1920x1200. Det var i och för sig i typ BC2, som är väldigt GFX-krävande.

Summan är iallafalla att du kanske skulle överklocka CPUn något. Om det är en Deneb så bör den komma till runt 3.6-3.8ghz, och det skulle nog göra en del

Ursäkta den något osammanhängande texten. Är inte helt fokuserad ^^

Visa signatur

He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster. And if you gaze long into an abyss, the abyss also gazes into you.