Sennheiser pc350 problem

Permalänk
Medlem

Sennheiser pc350 problem

Hej, Biorrith's lillebror här.

Jag har köpt ett Sennheiser pc350 headset nu, och micen (mikrofonen) vill inte funka i ventrilo eller skype. Ännu märkligare är att headsetet vill inte bli igenkänd som ett par hörlurar/headset i ljudenheter, istället säger den att headsetet är högtalare, miken är tydligen Conexant High deffination audio och vill altså heller inte bli igenkänd som en del av headsetet, det blir inget ljud på vent, jag kan höra men inte prata.

Samma pobrlem på min stationära som just nu hålller på att få nya delar (ett extra 6950 för crossfire, nytt moderkort, minnes kort m.m), men på den stationära så funkar miken om jag satte mik kontakten in på frontkopplingen istället för direkt där bak. Märkligt? Dock det var så med mitt gamla moderkort, jag har inte prövat med det nya moderkortet ännu.

Men nu funkar det heller inte på min laptop för nån anledning.
Om jag ska gissa rätt, så kräver detta headsetet ett ljudkort och inte ett biligt inbyggt ett som finns redan i moderkortet.
Jag har fel skulle jag tror.

Skulle vara bra om ni sweclockers kunde hjälpa mig.

Länken till headsetet för fakta. http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=582491

Permalänk
Medlem

Datorn kan inte veta om du har kopplat i headset eller högtalare.

Permalänk
Medlem

men du vet när du kopplar in en ny enhet, t.ex ett nytt headset, så brukar den automatiskt ladda ner drivrutiner, vilket den gjorde, men så när jag går in på uppselingsenter/inspelingsenheter så är det inte hörlurar, men högtalare.

Miken funkar i alla fall inte. Hjälp till lite nu.

fan vad dumm jag är, miken var ju på off xD, nu funkar den iallafall med laptopen , men vet inte med om min stationära. Jag återkommer senare när jag har byggt färdigt den.

Permalänk
Medlem
Skrivet av biorrith:

men du vet när du kopplar in en ny enhet, t.ex ett nytt headset, så brukar den automatiskt ladda ner drivrutiner, vilket den gjorde, men så när jag går in på uppselingsenter/inspelingsenheter så är det inte hörlurar, men högtalare.

Miken funkar i alla fall inte. Hjälp till lite nu

Man behöver inte ladda ner drivrutiner till ett headset om de inte är USB-anslutna dvs.
Men som sagt datorn och headsetet kan inte kommunicera med varandra så den vet inte att det är ett headset som heter sennheiser osv.

Permalänk
Medlem

Verkar som att jag ska logga ur SweC i fortsättnigen. Småsyskon är då bra korkade :/

Permalänk
Medlem
Skrivet av biorrith:

Verkar som att jag ska logga ur SweC i fortsättnigen. Småsyskon är då bra korkade :/

Haha! Fick han rätt på det då? User-error?

Visa signatur

AMD Ryzen 5800X3D | Noctua NH-D15 | Asus Prime X370-Pro | 32 GB G.Skill 3200 MHz CL16 | Asus GeForce RTX 3080 TUF Gaming OC | Samsung 970 EVO Plus 1 TB | EVGA SuperNOVA G2 750W | Fractal Design Define C
Alienware AW3423DW QD-OLED 3440x1440 175 Hz

Permalänk
Medlem
Skrivet av NiklasN:

Haha! Fick han rätt på det då? User-error?

Fattar inte varför han gick på hörlurarna innan datorn ens var ihopplockad och Win7 installerad.
First up: OS! Så får vi ta itu med andra problem sen efter det

Permalänk

offtopic och en månad sen bara, men denna tråden fick mig att skratta högt för mig själv! Det är aldrig lätt med småsyskon som pillar på ens skit!

Visa signatur

FD Define XL | Crosshair IV Formula | 1090T @ 4,1GHz | Corsair H70 PnP(insug) | 8Gb Corsair Vengeance @ 1600Mhz-ish | HD6970 2GB @ 925/1400 | Corsair AX850W 80+ Gold| F3 1TB | 3xG2420HDBL @ 6024x1080 Eyefinity | Asus Xonar Essence STX | Sennheiser PC350 |

Dator