Erfarenheter av Sony Vaio VPC-F13L8?

Permalänk

Erfarenheter av Sony Vaio VPC-F13L8?

Är det någon som äger en Sony Vaio F13L8 och kan uttala sig om vad ni tycker om den? Läst lite på notebookcheck men kul och höra vad andra tycker.

Denna modell är det: http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=823724

Hur är skärmen?
Låter den mycket?
Känns den snabb?
Övrigt intryck?

Är den värd 6990 kr eller ska man ta en MSI 620DX-291 istället för samma pris? MSIn är ju bättre på allt på pappret .Sonyn har bluray och firewire-port så jag kan koppla in videokameran och känns välbyggd.

Permalänk

Jag köpte en på elgiganten för ett par dagar sedan för 6790:- och är nöjd. Nu har inte jag kört några tyngre program men tycker den flyter på bra. Fläkten surrar lite men tycker inte att den stör. Skärmen är bra men lite väl glansig i min smak. Jag gillar kvaliten med Sony och betalar gärna extra för detta och för deras garanti men ville inte lägga på ca 2000:- till för att få den senaste modellen(VPCF22L1E).

Permalänk

Hejsan, lider din skärm av backlight bleeding i nederkanten? Det vill säga att den lyser lite när det är svart i nederkant? Och är den mörk i nedre hörnen då det är ljust?

Permalänk

nej det har jag inte märkt