Allt från Computex 2023

SiSoftware läcker testresultat: AMD Bulldozer mot Intel Sandy Bridge

Permalänk
Medlem

Känns som alla förseningar på BD beror
på att de inte får den att prestera..
Om nu detta är en fingervisning över hur
BD presterar är det katastrof för oss alla!!
Magkänslan säger att BD blir praktfiasko
tyvärr....Väntar nog på ivy och kepler där
magkänslan om de är lite annorlunda mot BD....

Permalänk
Medlem

är inte en fanboy av något slag och köper oftast det som är bäst till pris/prestanda och sen klockar jag upp de lite. hade dock hoppats på AMD då det är lite "deras tur" att bära prestanda kronan ett tag + att det tvingar intel till att göra stordåd för att gå om, helst hade jag sett att BD piskade skiten ur min SB.
stämmer detta förklarar det förseningarna ganska bra. sen undrar jag hur dom som skriver att dom kan fixa till det för att cpu'n inte är klar tänker, hur kan man rädda en hel arkitetur på max ett par månader som utvecklats under år? sen är den uppenbarligen klar då server varianterna börjat skeppas och det dom gör nu är nog en del bugg/stabilitets tester.

stämmer detta kan vi nog se en rejäl sänka i utvecklings takten då intel helt enkelt inte behöver lägga resurser på att få ut nya arkiteturer lika snabbt och på sikt kan dom även behålla och i värsta fall höja deras priser.

hoppas detta inte stämmer för oss alla!

EDIT: BD hade jag stor tillit till eftersom det snackats så mkt om den i flera år och bara utav namnet kändes det som AMD väntade så länge för att släppa en värsting när det verkligen behövdes.
tycker synd om dom som redan köpt ett am3+ mobo...om detta stämmer vill säga.

Visa signatur

Ryzen 5900X @ Stock, MSI Suprim X 3080 @ game mode.

Permalänk
Medlem

De har fortfarande inte visat prestanda utav sina bästa processorer, bara de billigare. och så jämför de dem med en i7 2600K fair ? not really!

Jag tror fortfarande på amd! finns fortfarande tid kvar! inte förns jag får se deras egna tester kan jag bestämma mig om det blir en bulldozer eller inte!

Visa signatur

Citera så jag hittar tillbaka :)
Speccs = Intel i7 2600K (4,5Ghz) med Sluten H80 vattenkylning sittandes på ett AsRock Z68 Extreme 7 Gen 3, Detta arbetar tillsammans med ett Nvidia GTX 680 4GB Phantom och 16GB Vengeance, samt 120 GB's SSD-OCZ Vertex 3 Max IOPS, alltsammans sitter monterat i ett H2 chassi. Bilden visas med hjälp utav Samsung's Syncmaster 245B.

Permalänk
Medlem

det är inte omöjligt att det är final releasen dom testat, tänk på att produktionen måste börja månader innan lansering

Visa signatur

Ryzen 1700 | ASRock X370 Gaming K4 | 16 GB G.Skill Flare X | Corsair AX 750W | Noctua NH-D15 | Samsung EVO 960 | Fractal Design Define C

Permalänk
Medlem

Bah, kan inte AMD komma ikapp så jag kan köpa Intel billigare?

Permalänk
Skrivet av celerity:

det är inte omöjligt att det är final releasen dom testat, tänk på att produktionen måste börja månader innan lansering

För några veckor sedan hade moderkortstillverkarna bara 100mhz varianter av bulldoozer, de har ju gått ut med "release date in Q4" vilket alltid brukar betyda december.

Gigabyte gick ju ut i veckan med en full kompatibilitets-lista vilket tyder på att det är först nu moderkortstillverkarna har fått riktiga "pre-produktions exemplar". Detta är utan tvekan ett utav dessa chip.

Visa signatur

Vill ni ha svar, så citera!

Permalänk
Medlem

Om testet - http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?265710-AMD...

Citat:

The latency results for simple sequental access show that prefetching is disabled in this ES....

In Sandy Bridge preftching reduces the L3 latency by a factor 2 or so. Latency reduction
is responsible for most of Sandy Bridge's IPC increase over Nehalem.

Permalänk
Medlem
Skrivet av celerity:

det är inte omöjligt att det är final releasen dom testat, tänk på att produktionen måste börja månader innan lansering

Jo, det är omöjligt.

Permalänk
Entusiast

Det återstår att se var priserna kommer att landa i slutändan.
Det kan hända mycket på den fronten fortfarande, och har i regel varit AMD's styrka: "prestanda per pris".

Skulle vara intressant att se ett test med processorer från respektive lag, där systemens helhetspris är genemsamma

Visa signatur

Bästa programmen till Linux - v2.0
Linux-guide: Val av grafisk miljö. (Att välja distribution).
-
Everyone should have a SGoC in their systems (SGoC: SysGhost on a Chip)

Permalänk
Medlem

Nä fyfan det gynnar ju verkligen inte oss konsumenter om AMD inte kan vara med och kriga :S

Visa signatur

Ryzen 3600 | RX6800

Permalänk
Medlem

Det vore onekligen lite intressant att se vad som skulle ske om AMD slutade tävla med Intel på CPUfronten. Så länge jag kan minnas har Intel alltid haft något alternativ...well, Cyrix och AMD. En marknad där bara Intel fanns skulle kännas...underlig.
Ändock har nog folk som inte som jag känner ett sykkelogiskt imperativ att alltid stödja 'underdogen' utan alltid köper det 'bästa' rätt, för det är väl så naturen alltid fungerat, och det som fortsätter att producera 'bäst' saker. De borde dock inte gnälla över att AMD inte kan motsvara Intel, speciellt inte om de bara väntar på billigare Intelpriser. AMD är mycket mycket mindre. 'Vote with your money' skulle man säga men som sagt, det är kortsiktigt. Kanske Intel är menade att bygga Skynet.

Visa signatur

| 212965 00 ] == :^D * ==)

Permalänk
Medlem
Skrivet av Lösbonde:

För några veckor sedan hade moderkortstillverkarna bara 100mhz varianter av bulldoozer, de har ju gått ut med "release date in Q4" vilket alltid brukar betyda december.

Gigabyte gick ju ut i veckan med en full kompatibilitets-lista vilket tyder på att det är först nu moderkortstillverkarna har fått riktiga "pre-produktions exemplar". Detta är utan tvekan ett utav dessa chip.

Mjo, men grejen är att ES brukar ändå prestera ganska bra. Jag har för mig att Intels Conroe ES preterade- och klockade bättre än final release. Sen är det lite konstigt att de skickar ut en så långsam processor. Om den nu är snabbare än Intels Sandy Bridge, varför dölja det? Om någon/några månader får vi ändå reda på det.

Visa signatur

Ryzen 1700 | ASRock X370 Gaming K4 | 16 GB G.Skill Flare X | Corsair AX 750W | Noctua NH-D15 | Samsung EVO 960 | Fractal Design Define C

Permalänk
Medlem
Skrivet av Kilgam:

Med lite tur inser intel fanboys om två år hur de gjort sig till åtlöje för att "försvara" sitt köp. Vänta på en ordentlig recension som inte "råkat" läcka ut och som har trovärdigt stöd.

Man behöver inte vara fanboi för att veta att Bulldozer inte kommer att matcha Sandy Bridge eller ens i7 950

Visa signatur

Core i5 3570K@stock||Asus Z77 Sabertooth||16GB 1600mhz G.Skill RipJaws X||5850 1GB||Corsair Force GT SSD 120GB||XFX XXX 650W||CM HAF XB||Opad Mk-85 MX Red||Win7 Ultimate Signature Edition signerad av Steve Ballmer

Permalänk
Medlem

Kan väl säga som så, stämmer siffrorna inte så gör Amd jäkligt klokt i att officiellt eller genom en "läcka" få ut siffror på benchmarks som stämmer. Om jag själv vore Amd så skulle jag vara väldigt snabb med att dementera felaktigheter som kommit ut. Dom kan ju tappa många kunder på det. Precis likadant skulle jag hålla tyst som en mus och hoppas det blåser över om siffrorna var sanna. Har Amd gått ut med dementier av nåt slag? Osar gammalt tycker jag. Hoppas det bättrar sig isf på nåt sett, vill verkligen ha kvar Amd på prestanda-marknaden.

Permalänk
Medlem

Framtiden kanske ser ut följande: AMD och INTEL profilerar sig så här:

AMD=light desktop, budget, media, HTPC
INTEL=Prestanda, gaming, heavy desktop, server

Visa signatur

q9550@3,4Ghz, GTX275, 4GB DDR2 Corsair XMS2//HTPC AmdX2 4600+ passivt kyld med scythe ninja mini, Antec NSK 2480

Fractal design arc midi r2// core i7 4770k@ 4,4ghz :)
// corsair h100i // corsair hx 850m// asus maximus VI hero//
Corsair vengeance pro 2400mhz// intel ssd 335 180gb// gigabyte gtx 780 OC@1200mhz Core//win 8.1

Permalänk
Medlem

Det blir nog bra när det blir färdigt
AMD kommer att komma med riktiga siffror på Bulldozser när det blir dax.
Jag tycker att det har blivit för många trådar om fake-siffror nu (eller äkta?)

Det verkar som om dessa ''nyheter'' endast är för att elda på fanboy hysterin.
Det borde vara en bättre redaktionell text i samband med publiceringen för att inte spå på detta fanomen som kallas Fanboy.
För det blir en ganska oseriös diskution ibland.

Om inte Bulldozser blir snabbare än intel så gör det väl ingenting, bara den presterar bättre än Phenom II, Och hamnar i en vettig prisklass.

Nu är det så att det ju nästan bara finns 2 tillverkare av processorer, då blir det bara 2 läger. en för och en emot.
Om det bara fanns två idottslag i värden, hur skulle det se ut - världskrig vid varje match.
Om det bara fanns två bilmärken typ Skoda & RR - Prisskillnad på 1000%?, Nej RR skulle sänka sina priser och Skoda höja sina och de skulle hamna på ca 5-600 tusen kronor.
Vi behöver flera märken på marknaden för att sänka priserna.
Om nu intel är så duktiga, varför då inte skaffa lite bättre grafik, så vi får en till aktör på det området.

Visa signatur

AMD_PERAs Dator Galleri
Jag har försöker att hitta bra delar billigt: AMD, ASUS, MSI, Fractal Design, Corsair, Zalman, Noctua, Kingston, Seasonic, WesternDigital, Sapphire mfl.
Skitbra -sa Bill, Brakskit -sa Bull...
Det blir nog bra när det blir färdigt...Nu slipper jag intel, när RYZEN har kommit...

Permalänk
Medlem

Känns som det är troligt att dessa siffror är korrekta, för den stepping som SiSoft har haft tillgång till. Jag tvivlar starkt på att den är av samma stepping som AMD började skicka ut förra veckan. Den stepping som AMD skapade (enligt rykten) för att den tidigare presterade orimligt dåligt.
Med tanke på att de har börjat skeppa Opteron processorer så verkar det rimligt att de har fått ordning på prestandan, om än inte strömförbrukning/felsäkerhet vid högre klockfrekvenser, vilket de sannolikt kommer åtgärda i och med nästa stepping.

Men, ja, känns rimligt att detta motsvarar prestandan för en eller kanske två steppings sen, men jag tvivlar starkt på att det ger en vettig bild av dem processorer som säljs/kommer säljas.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Oldvikingschool:

Jag vill se tester på flertrådade mjukvaror som Blender, Maya, UDK etc. sådant Amd har varit prisvärda i(och som berör mig när det kommer till CAD rendering)

Skickades från m.sweclockers.com

Då program som Blender och Maya är extremt FPU tunga så måste du räkna med att Bulldozer inte kommer att prestera på topp. Antagligen till och med sämre än förra generationen av CPUs.

Tar man sig nu en titt på de läckta siffrorna och tänker på vad de har kört för program så är inte resultatet direkt förvånande. Med största sannolikhet har de kört extremt FPU tunga program och om det så är det inte speciellt förvånande om man får sämre resultat än tidigare generation CPU.

Stora frågan kvarstår dock hur CPUn kommer att prestera under lit mer "normala" förutsättningar.

Permalänk
Datavetare
Skrivet av AMD_PERA:

Nu är det så att det ju nästan bara finns 2 tillverkare av processorer, då blir det bara 2 läger. en för och en emot.
Om det bara fanns två idottslag i värden, hur skulle det se ut - världskrig vid varje match.
Om det bara fanns två bilmärken typ Skoda & RR - Prisskillnad på 1000%?, Nej RR skulle sänka sina priser och Skoda höja sina och de skulle hamna på ca 5-600 tusen kronor.
Vi behöver flera märken på marknaden för att sänka priserna.
Om nu intel är så duktiga, varför då inte skaffa lite bättre grafik, så vi får en till aktör på det området.

Oavsett hur det går för AMD med BD så finns det definitivt fler än två tillverkare av processorer. På serversidan konkurrerar Intel med IBM (POWER), Oracle(SPARC) och Toshiba (SPARC). På konsumentmarknaden != PC är Intel än så länge bara en uppstickare, här konkurrerar de med en rad ARM och MIPS tillverkare. På marknaden för inbyggda-system (industriautomation, infotainment, telecom, datacom, etc) börjar Intel ta andeler, men de är fortfarande rätt små och konkurrerar med Freescale (PowerPC), MIPS, ARM och SH4.

För PC handlar det just nu bara om Intel och AMD, men Intel kan inte höja priserna allt för mycket för då bjuder man definitivt in ARM i den matchen!

Visa signatur

Care About Your Craft: Why spend your life developing software unless you care about doing it well? - The Pragmatic Programmer

Permalänk

Ser inte lovade ut för AMD, inte för oss dödliga konsumenter i alla fall. Ärligt talat ser det ut som att AMD åker ut gamingmarknaden helt om dessa prestandasiffror är verkliga.

Jag har alltid hållit på AMDs sida, men i kommande köp blir det nog Intel. Bara att hålla tummarna på att det blir bättre vid lansering. Sett produkter som har visat sig 2x snabbare vid lansering än vid tidiga tester.

Visa signatur

- i3 540 @ 3Ghz, HD 5570 -
- Samsung Galaxy S II -

Permalänk
Medlem
Skrivet av Yoshman:

Oavsett hur det går för AMD med BD så finns det definitivt fler än två tillverkare av processorer. På serversidan konkurrerar Intel med IBM (POWER), Oracle(SPARC) och Toshiba (SPARC). På konsumentmarknaden != PC är Intel än så länge bara en uppstickare, här konkurrerar de med en rad ARM och MIPS tillverkare. På marknaden för inbyggda-system (industriautomation, infotainment, telecom, datacom, etc) börjar Intel ta andeler, men de är fortfarande rätt små och konkurrerar med Freescale (PowerPC), MIPS, ARM och SH4.

För PC handlar det just nu bara om Intel och AMD, men Intel kan inte höja priserna allt för mycket för då bjuder man definitivt in ARM i den matchen!

Jag räknar nu bara PC-Datorer som kommer att använda Bulldoozer & Intel i7
Det är ju det som den här tråden handlar om.
Men för de stora flertalet människor så är det ju alltid intel som dom vet om.
Det är ju för att intel satsar så mycket på reklam, och sprider sin logga överallt.
Dessutom så är de flesta i ''branchen'' intel-fanboy och det hjälper inte AMD särskillt mycket att försäljarna redan i affären säger att intel är bättre, fast det finns många AMD datorer som är minst lika bra som en intel-dator i samma prisklass, dock så hänger inte AMD med i de högre prisklasserna, men man kan få en bättre dator totalt om man satsar på AMD processor/moderkort och lägger mellanskillnaden på bättre kringutrustning, Inte snabbare men bättre.
Det är ju redan känt att en AMD x4 med ett kraftigt grafikkort väl duger till alla nuvarande spel, dock så kan intels toppkraft vara bra till mera processorkrävande saker, men det är en försvinnande del användare som behöver detta, eftersom de programmen oftast kostar mer än datorn.
Priset per FPS över AMDs kapasitet blir ganska dyr.
Men det finns ju alltid folk som vill vara värst.

Men faktum är att AMD börjar bli lite mera vanligt i servervärlden, nu när intel har dummat sig med olika skumma metoder som har uppdagats.
Servertillverkarna vågar inte favorisera intel längte efter alla avslöjanden om korruption.
Och då märker de att AMD har bra grejjer där med.

Visa signatur

AMD_PERAs Dator Galleri
Jag har försöker att hitta bra delar billigt: AMD, ASUS, MSI, Fractal Design, Corsair, Zalman, Noctua, Kingston, Seasonic, WesternDigital, Sapphire mfl.
Skitbra -sa Bill, Brakskit -sa Bull...
Det blir nog bra när det blir färdigt...Nu slipper jag intel, när RYZEN har kommit...

Permalänk
Datavetare
Skrivet av AMD_PERA:

Jag räknar nu bara PC-Datorer som kommer att använda Bulldoozer & Intel i7
Det är ju det som den här tråden handlar om.

Ok, min kommentar var mer riktad mot de som tror att OM AMD skulle duka under så kan Intel helt slappna av. För Intels del är ARM ett mycket större problem än AMD just nu, så Intel kommer inte kunna slå av på takten och höja priserna oavsett hur det går för BD. Win8 kommer till ARM och Intel lär knappast ge ARM någon som helst gratis-chans att etablera sig som en PC-CPU.

Skrivet av AMD_PERA:

Det är ju redan känt att en AMD x4 med ett kraftigt grafikkort väl duger till alla nuvarande spel, dock så kan intels toppkraft vara bra till mera processorkrävande saker, men det är en försvinnande del användare som behöver detta, eftersom de programmen oftast kostar mer än datorn.

Här är jag nog färgad själv då jag använder min dator på sätt som är extremt CPU intensivt. Har alltid köpt den CPU som är snabbast och kostat <2000-3000 kr. I början av 2000 var AMD (Athlon) det självklara valet, sedan Core2 har Intel varit ett självklart val.
Sedan är det faktiskt så att majoriteten av alla PC-användare INTE använder datorn till spel. Att Intel hade ca 55% av marknaden för grafik-chip i början av året är en säker indikation på detta. Ovanpå detta tillkommer rätt många low-end grafikkort från nVidia och AMD. AMDs problem är att man innan Brazos och Llano inte hade någon vettig produkt i detta segment heller. Och för väldigt nära 100% av de som arbetar med sin PC så är (tyvärr för AMD) en low-end Sandy Bridge ett klart bättre val än Llano/Brazos då GPU kraften är helt irrelevant men CPU-kraft spelar viss roll till och med i program som Word (testa att editera ett >100 sidors dokument med en lite svagare CPU) eller till och med surf (köra JS tunga sidor med Brazos eller Atom är INTE roligt).

För desktopanvändaren är det absolut viktigaste single-thread prestanda då desktopprogram är extremt usla på att använda flera CPU-kärnor på ett effektivt sätt. Det är exakt därför Brazos är överlägsen Atom. Faktum är att om Atom kan använda båda sina HT på ett effektivt sätt så är den mer eller mindre lika snabb som Brazos per MHz. Kan Atom INTE använda båda HT så är Brazos ca 30% snabbare per MHz. Därför kvittar det hur många trådar BD kan köra, är den inte ungefär lika snabb som SNB per tråd per kr så lär bara fanboys köpa den som desktop-chip.

Skrivet av AMD_PERA:

Men faktum är att AMD börjar bli lite mera vanligt i servervärlden, nu när intel har dummat sig med olika skumma metoder som har uppdagats.

Tror det är helt rätt strategi från AMD att fokusera på servers, det har ju tyvärr har det gått rätt dåligt här på senare tid och det p.g.a. att Intel helt enkelt har mycket bättre produkter de senaste åren. På servers betyder bättre prestanda färre fysiska maskiner -> lägre TCO. Att en Xeon CPU kan kosta >$3000 spelar ingen roll i vissa fall, det är ändå en väldigt liten kostnad jämfört med hela systemet och ofta långt mycket billigare än motsvarande (prestandamässigt) POWER system från IBM. Servermarknaden har, till skillnad från PC-marknaden, haft väldigt kraftig tillväxt de senaste åren. På servers är också total prestanda klart viktigare än prestanda per tråd (lite beroende på vad servern gör dock). Servers hanterar ofta många samtida förfrågningar och kan därför också använda många CPU-kärnor på ett effektivt sätt i stor utsträckning. Marginalerna är brutalt mycket högre på servers och är det något AMD behöver är det produkter med höga marginaler!

Visa signatur

Care About Your Craft: Why spend your life developing software unless you care about doing it well? - The Pragmatic Programmer

Permalänk
Medlem

Men alltså AMD cpu:er idag presterar ju bara någon / några fps mindre än intels SB, i spel alltså. Iaf dom tester jag har sett har skillnaden inte varit så ofantlig att man väljer bort ett så pass billigare alternativ.

Så ser inte något Intel monopol i framtiden.

Visa signatur

Stationär: MSI Z87-G43 Intel Z87 | Intel Core I5-4670K |Asus GTX 770 DirectCU II OC | Asus Xonar DG | NZXT H440W | Samsung 840 Evo 120GB | Corsair H60

Bärbar: Asus S301LA, Ubuntu 14.04

Permalänk
Hedersmedlem
Skrivet av BJORLING:

Men alltså AMD cpu:er idag presterar ju bara någon / några fps mindre än intels SB, i spel alltså. Iaf dom tester jag har sett har skillnaden inte varit så ofantlig att man väljer bort ett så pass billigare alternativ.

I spel där processorprestanda inte är så viktigt är som sagt skillnaderna inte så stora, men ibland märks de. I civilization till exempel: http://www.sweclockers.com/recension/13224-intel-sandy-bridge...

Permalänk
Medlem
Skrivet av Elgot:

I spel där processorprestanda inte är så viktigt är som sagt skillnaderna inte så stora, men ibland märks de. I civilization till exempel: http://www.sweclockers.com/recension/13224-intel-sandy-bridge...

Oj sån skillnad har jag inte sett i spelprestanda mellan dom :S Tack för länken !

Visa signatur

Stationär: MSI Z87-G43 Intel Z87 | Intel Core I5-4670K |Asus GTX 770 DirectCU II OC | Asus Xonar DG | NZXT H440W | Samsung 840 Evo 120GB | Corsair H60

Bärbar: Asus S301LA, Ubuntu 14.04

Permalänk
Medlem

oj oj oj vilket prestandamonster!

Permalänk
Medlem
Skrivet av icelaw:

I siffrorna så verkar Bulldozer inte köra fullt ut, verkar snarare ha sänkts i prestanda för att nå upp till Sandy Bridge då tidigare resultat har visat att den lägsta 8-core Bulldozer har nått upp i prestanda mot Intel 980x, vilket är Intels kommande superprocessor, näst bästa Intel kommer ha.

Hur tänker du när du säger att 980x är Intels kommande superprocessor när den är äldre än Sandy Bridge?
980x har ca 1½ år på nacken och dess efterträdare släpps om några månader när Sandy Bridge-E kommer.

Dock tar jag nog de här siffrorna med en grävskopa salt för det finns inte en chans att AMD skulle släppa en ny processor som presterar sämre än de som de redan haft på marknaden i nåt år.

Visa signatur

Guide för felsökning av Bluescreen! (tack till m4goo2 som gjort denna)
Chassi: Antec Twelve Hundred | Moderkort: Asus z170-A | CPU: I7 6700K @ 4.7GHz | Corsair H80 | RAM-minnen: Corsair Vengeance LPX 16GB@2666MHz | GPU: MSI NVIDIA GTX 1070 Gaming G8 | Nätagg: EVGA SuperNova G2 750w | HDD: Samsung 850 EVO 500GB, OCZ Vertex3 120GB, 4x Seagate Barracuda Green 2TB, 1x Western Digital My Book 3TB, Western Digital My Book 4TB.

Permalänk
Hedersmedlem
Skrivet av TiasE:

Dock tar jag nog de här siffrorna med en grävskopa salt för det finns inte en chans att AMD skulle släppa en ny processor som presterar sämre än de som de redan haft på marknaden i nåt år.

Det vore ju som sagt inte den första gången, så chans finns det väl? Sedan skadar kanske inte lite salt i alla fall, men inte av den där anledningen.

Permalänk
Medlem

Till SB ska man också komma ihåg att den inte är så bra. Kringutrustning(minne) funkar normalt inte och vet inte om det finns minnen som går helt som de ska ens idag.
De automatiska inställningar som ska göras av bios är inte ovanligt att de inte ställer in sig rätt med risk för att processorn lägger av efter ett tag. Ha en SB i en server är åt hållet en chansning. Det har varit en hel del trubbel med SB och tror inte att det blir lika illa med bulldozer.

Permalänk
Medlem

Det var ju lite synd att det såg ut så här, jag föredrar själv Intel, men konkurrens är bra!