Hej!
Förlåt om jag kapar tråden lite?
Jag är lite i samma sits (var på väg att posta en ny tråd när jag såg denna)
Jag behöver en dator som i stort sett kommer användas till skolarbete, inkl en del sifferinmatning, så numeriskt tangentbord är krav.
max pris 5000kr
kanske viktigast att man får en dator som håller/har lång garanti snarare än en massa fina siffror i prestanda. ska nämna att jag har en macbook till allt vardags datoranvändande, det jag behöver nu är en ren skoldator med windows, som även kan leverera en film nån gång ibland.
de flesta av de ovan listade har jag kikat på, men lägger till
en hp 4994kr, har fingrat på den (eller en med likadant chassi/tang.bord) och den känns bra och gedigen.
http://www.misco.se/Product/Product.aspx?P_ItemId=3191776&hbx...
en billigt fujitsu 2990kr, har inte känt på kvalitet eller liknande, men har en amilio pro v2020 från 2005 som rullar än, helt ok i min smak men gammal och trög.
http://cdon.se/hemelektronik/15inch_fujitsu_ah531_pentium_b94...
lenovo som verkar ok, dock inte kännt på den
http://www.dustinhome.se/lenovo-thinkpad-edge-e520-pd-20-4gb-...
vilka märken är att satsa på om man vill ha lite "kvalitet" i dessa prisklasser? är garanti viktigare än kvalitetsrykte?