Ljudproblem på webb video i fullskärm!

Permalänk

Ljudproblem på webb video i fullskärm!

Hej alla Sweclockare! Jag har nyligen fått ett jobbigt ljudproblem med laptopen som jag använder till TVn.
Varje gång jag ser en webb video, allt ifrån TV6, Kanal5 och TV4-play till Youtube och sätter på fullskärm så försvinner ljudet i några sekunder, kommer tillbaka och sen försvinner igen och håller på så. Om jag dock ser i liten storlek så är allt som det ska.

Jag har aldrig haft detta problemet förut och kan inte minnas att jag installerat något nytt eller gjort några andra ändringar.

Har senaste firefox och sitter på Win7 med följande inkoppling:
PC ---- HDMI ---> Förstärkare ---- HDMI ---> TV
                                        \-----------------> Högtalare

Någon som har några förslag?

Permalänk
Medlem

nya drivrutiner?
testa om du har samma problem i någon annan browser?
Installera om firefox?
kolla om brandväggen tillåter fireox och flash?
kolla inställningar i ljudet?

Permalänk

Testade precis med IE9 och det funkar som det ska

Måste vara nått vaj med Firefox, ska testa att installera om det!

Permalänk
Medlem

Säkert flash som är boven, den dagen firefox kan ta väck flash. så försvinner det, Mozilla satsar hårt på nya html5, öppna standarder kring video och audio. https://wiki.mozilla.org/Firefox/Features/Media_Controls_Refr... finns med i firefox 10 test plan. Om du inte vill ha firefox 7 så kan du ju alltid ladda ner firefox aurora eller firefox beta http://www.mozilla.org/en-US/firefox/channel/ firefox aurora kommer gå över till version 9 under morgon dagen, innehåller en hel del godsaker, sedan behöver du det här https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/add-on-compati... om du väljer aurora eller beta.