Mitt problem med Persario CQ60-130EO
Hej!
Jag har ett problem med min ( begagnade, men ny köpte ) bärbart dator.
Den är Compaq Presario CQ60-130EO.
Jag har tyvärr installerat windows 7 för att prova denna Windows.
Direkt laddat jag ner och installerat driver för windows 7, från Compaq webbsida.
Därefter märkte jag att: en del av hårddisken försvan vid installation av Windows. Jag tror att detta är p.g.a att jag har taget bort C och D utan att formatera de, vid ny delning av hårddisken under format.
Jag försökte få den tillbaka hårddisken till sin verkliga utrymme på 320GB, då har jag kört Recovary skivan som jag fick med datorn. Jag fick datorn fabriks ny med Windows Vista.... Men jag fick aldrig den hårddisk utrymme som försvan. Jag har provat att hitta denna delen med olika sätt, utan vidare.
Jag känner nu att datorn inte är stabil.
Jag har installerat BIOS uppdateringen för windows 7 vid formateringen då.
Uppdateringen som finns på HP Compaqs webbsida för min dator.
Datorn känner inte igen hård-varan för Bluetooth, trots att Bluetooth software finns installerade på datorn i samband med recovary.
Inbyggt mikrofonen bryts en gång vid ett samtal, då fick jag starta om systemet.
Värme hårddisken och runt om kring hårddisken uppe och ner på datorn.
Allt annat är normal varm. m.m
Dessa problem har jag fått p.g.a. en uppdatering för BIOS, tror jag.
Jag hade BIOS version F.32 innan, men nu och efter uppdateringen har jag version F65.
Denna bärbart datorn är inbyggt med Bluetooth hård-varan eller? hur har ni det?
Datorn är ganska ny hos mig, därför vet jag inte om den hårdvara för Bluetooth finns redan inbyggt eller inte.
Jag har försökt att installera om BIOS F.32, men jag får alltid ett meddelande om att denna BIOS är inte till just denna bärbart dator! Hur kan det stämmer?? Denna BIOS var på min dator och den funkade bra då.
Finns någon här som kan detta?? Hjälp::::