Jag lirar i diamond. Brukar oftast vinna mot protoss som kör FE. Då brukar jag ta en snabb tredje bas typ runt 5 mins. Bygger han in sig som de oftast gör parkerar jag två lings utanför för att se när då försöker attackera. Bygg drones som en galning upp till typ 60-någonting i supply ta alla vespene gaysers, evo chamber runt 6.20 och spore i natural + den tredje ifall de kör DT eller stargate. Efter ling speed kör jag lair, sen +1 melee attack. Bygg lings så att du känner att du inte dör av en timing. Bygg sedan en spire runt 10 minuter bör du ha 15 mutalisker som du kan harassa tossen, med skaffa +1 air-attack om du känner att han inte kommer attackera dig innan den e klar, har han ett flertal pheonix så bygg några corruptors. Techa snabbare om han gör en timing snabbare. Allt beror på lite hur spelet flyter på.
Ofta kör han en 2 base all-in. Då bygger jag massvis med lings och typ 7 spine crawlers vid någon strategisk position och pumpar ut mutalisker för all gas (6 gas ger sjukt många mutalisker). Akta dig för warp prisms som kan warpa in saker medan du dronar som en galning. Försöker han ta sin tredje så denya bara den och harassa sönder med dina mutalisks tänk på att du har haft övertaget ett bra tag. Försök techa till infestor broodlord dödsboll under tiden om dina mutalisker skulle dö så tänk på att slänga in några curruptors så att broodlords inte dör av void rays. När han rusar in i spines försök att flanka med lings och sen attackera med mutaliskerna samtidigt som spines hugger honom. Om han inte dödar din tredje bas så vinner du lätt.
Om han kör nåt annat än FE brukar jag bara köra roach ling allin tidigt i spelet. Brukar vinna över det mesta på det.
Scoutar du en 4-gate så se till att ha 3-4 spines och inte mer än 26 drones och bygg lings och queens eller roaches och slå tillbaka attacken.