Tjenare,
Är ute efter rätt mkt dator för så lite som möjligt. Vill kunna spela en del spel så som SC2, Witcher 2, Mass Effect 2 och hade varit trevligt om man kanske kunda lira BF3 på lägsta utan att behöva lagga ihjäl men inget krav.
Det jag undrar mest är jämförelse av processorerna och grafikkorten.
http://www.netonnet.se/art/dator/laptop/laptop-15---16-tum/to...
Verkar som en rätt stabil dator
http://www.netonnet.se/art/dator/laptop/laptop-15---16-tum/to...
Frågan här är ifall de dubbla grafikkorten är något att ha och ifall det är värt att satsa på en 4kärnig processor. Aldrig använt AMDs grejer och har väl lite fördomar om att Intel är lite stabilare och problemfria, kanske har fel?
http://www.netonnet.se/art/fyndvaror/dator/fyndvaror-laptop/a...
Verkar också rätt stabil
Lutar åt Toshiban i mitten, frågan är ifall det blir mer strul än vad det ger extra kräm.
Samt, kan det vara värt att bara gå upp max en tusenlapp för något som verkligen gör skillnad kan jag göra det.
Mkt tacksam för svar, tänkte köpa på måndag nämligen.
Skulle klart tagit asusen, du får blue-ray pluss ett bra grafikkort! Sen gillar jag intel mer... Ingen tvekan?
Ok, inte så intresserad av bluray faktiskt, har en ps3 ifall jag vill spela det. Kommer inte använda den i hemmet där har jag bättre grejer att kolla på film med. Mest schysst att ha en dator som man kan ta med sig relativt smidigt, är inte för stor och man kan spela spel på den utan att få spelupplevelsen förstörd.
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.