Visa signatur
"The more you learn, the more you realize how little you know."
Jag köpte för ett tag sen Dali Lektor 6, 1 + LCR på Hifiklubben och är väldigt nöjd med köpet. Däremot så börjar det se lite stökigt ut på min nuvarande TV-bänk så jag började söka efter en ny.
Min första tanke var att hitta en tredelad bänk där jag kunde ställa centerhögtalaren på den översta hyllan i mitten mitt under TVn, men jag upptäckte ganska snabbt att det var svårt att hitta bänkar som centerhögtalaren passade i eftersom Lektor LCR är 60 cm bred. Många bänkar är 180 cm breda vilket vore fullt okej om det nu inte vore så att alla bänkar är symmetriska vilket tillsammans med skiljeväggarnas tjocklek gör att jag saknar någon centimeter eller två för att det ska funka. Jag hittade tillslut den ultimata bänken, bara för att upptäcka att det var ett hemmabygge, och dimensionerna på bänken ej var utskrivna. En annan bänk jag hittade som var RGE Base 200, men den kräver en hel del modifikationer innan den passar mig bra, samt att minst två av de snygga frontpanelerna måste tas bort vilket leder till ett väldigt osymmetriskt utseende.
Mina kriterier:
- Tredelad
- Mittenfacket har ett innermått på minst 60 cm i bredd
- Ytterfacken har ett innermått på minst 43,5 x 22 cm (BxH)
- Svart eller Svartbrun till färgen
Är det någon som kan rekommendera en bänk? Annars så får jag väl ta och försöka mig på s.k. Reversed Engineering.
Om någon är medlem på hemsidan jag länkade och kan skaffa fram måtten på hemmabygget så skulle det också uppskattas, så slipper jag göra ytterligare en profil (tycker det börjar bli svårt att hålla reda på alla profiler överallt).
(P.S. Vet inte riktigt om det här är rätt forum för tråden, men flytta den gärna om så inte är fallet)
"The more you learn, the more you realize how little you know."
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.