Vilken dator ska jag köpa hjälp?

Permalänk
Medlem

Vilken dator ska jag köpa hjälp?

Jag ska nu köpa en ny laptop, och eftersom jag är student och pengar inte växer på träd så är detta en ganska stor investering för mig. Har för närvarande en HP pavilion 5-nånting, plastchassi som knakar, fläkten funkar inte och urkass batteritid. Min mamma har jobbat på HP och säger att HP's billiga datorer bara är skräp. Kan hålla med.

Nu söker jag en ny dator, det viktigaste för mig är Hållbarhet!
Har hört att man ska välja en dator med metallchassi, inte plast, sant eller falskt?

Mina krav:
Min budget ligger på högst 6500 kr.
En hållbar dator (med metallchassi om nu ovanstående påstående är sant)
Jag ska använda den till att kolla på serier online, skriva uppsatser, facebook, mail, betala räkningar och så har jag the sims installerat som jag spelar ibland.
15,4 tums skärm. (15 tum funkar också)
Den ska vara snabb att starta upp! Min nuvarande dator är så seg att starta så att jag har den i vänteläge heela tiden, och vad jag har förstått så är det inte bra att aldrig stänga av datorn.
Inte helt fel om den är snygg också

Sen undrar jag också, windows vista eller windows 7?
Jag har nu vista och är nöjd. Min kompis har windows 7 och hennes dator är hopplös, håller på och påstår att hon inte är administratör fast hon är det, så hälften av alla program hon vill ha går inte att installera. Sen är det fruktansvärt krångligt tycker jag.

Tacksam för hjälp

Permalänk
Medlem

Hållbarhet! Denna tål att slängas i väggen och köras över med traktor.

http://www.liontech.se/PartDetail.aspx?q=p:4183869

Visa signatur

6600k @ 4.5Ghz | 16 GB DDR4 | GTX 970 | Z170

Permalänk
Inaktiv
Skrivet av Pippo:

Hållbarhet! Denna tål att slängas i väggen och köras över med traktor.

http://www.liontech.se/PartDetail.aspx?q=p:4183869

Och bara 45 655 kr över budget.

Permalänk
Medlem

För en skol / sims dator, ta en valfri i aluminium och riktigt grafik-kort, köp med en kylplatta!

Permalänk
Medlem

Kan tyvärr inte hjälpa dig med bärbara datorer.

Är dock tvyngen att kommentera pippos post

Skrivet av Pippo:

Hållbarhet! Denna tål att slängas i väggen och köras över med traktor.

http://www.liontech.se/PartDetail.aspx?q=p:4183869

TS sa en max kostnad på 6500 och du länkar till en dator som kostar 52k går du in med mellan skillnaden?
eller läste du änns inlägget?

Permalänk
Medlem
Skrivet av Leechu:

För en skol / sims dator, ta en valfri i aluminium och riktigt grafik-kort, köp med en kylplatta!

Jag har en kylplatta med fläktar från chlas ohlson redan
Vilka datorer är i aluminium? vad menar du med "riktigt grafik-kort"?

Tack på förhand

Permalänk
Medlem
Skrivet av Pippo:

Hållbarhet! Denna tål att slängas i väggen och köras över med traktor.

http://www.liontech.se/PartDetail.aspx?q=p:4183869

Skratta lite lagom åt den där kommentaren och sen insåg jag att jag skratta lite extra åt att vi sitter på samma Cpu i samma Ghz haha.

Visa signatur

CPU: I7 8086K MOBO: Asus Rog Strix Z370-F GAMING PSU: Corsair HX850i 850W GFX: ASUS eForce RTX 2080 Ti 11GB DUAL OC DISC: M.2 960 RAM: 16 Gig Corsair 2666Mhz DISP: Predator XB1 27" gaming XB271HU CASE: Fractal Design Define R6 OS: Win 10 x64

Permalänk
Medlem

det är ett par saker du bör tänka på.

brytgränsen för var "bra kvalitet" går nånstans runt 6-7k. om du kan lägga dig ett par hundralappar över din budget kommer det spela roll på den genomgående kvaliteten på datorn. jag avråder dig från att köpa dator från siba, mediamarkt elgiganten m fl eftersom de huvudsakligen koncentrerar sig på "Konsumentmodeller" där fokus ligger på balla siffror som man inte förstår sig på om man inte är påläst. när tillverkaren lägger merparten av priset på stora siffror blir den genomgående kvaliteten, som inte går att mäta i siffror utanför industrin, lidande. med det i åtanke kan det vara värt att lägga mer pengar på en dator med "sämre siffror" om det innebär att det är en företagsmodell som har högre kvalitet på plast etc. konsumentmodeller är ofta lätta att känna igen då de dras med stora klistermärken, högglansig plast och är ofta onödigt plastiga. de säljs ofta under banderoller som "Multimedia" eller "Underhållningsdator". Exempel på konsumentmodeller är HP Pavillion, HP Compaq, Toshiba Satellite och Dell Inspiron.

att köpa från internet är att föredra, garantiärenden etc sköts ändå smidigt från alla de stora internethandlarna med förbetalda retursedlar eller direkt kontakt med tillverkaren direkt.

bra märken, tycker jag, är asus, acer (bra garantihantering i sverige!), HP (elitebook är mycket hög kvalitet) och Lenovo. jag tycker inte om Toshiba, Sony (för mycket skräp och konstiga speciallösningar som gör dem svåra att underhålla) och Dell. mina erfarenheter av dessa märken har formats under många år och jag erkänner att en gammal erfarenhet (positiv eller negativ) förstås hänger sig kvar, och alla märken kan bli bättre eller sämre på ganska kort tid.

aluminiumchassi kommer bli svårt att få för 6,5k - för det mesta är det bara plattan som täcker skärmen som är i alumium på de flesta bärbara datorer idag. kom dessutom ihåg att aluminiumchassi inte nödvändigtvis innebär högre kvalitet, gångjärn och kablar mellan skärm och dator etc kan fortfarande gå sönder och börja glappa om det är det är dålig kvalitet. aluminiumchassi tillsammans med en dator av hög kvailtet går att få t ex på apples datorer men de kostar flera tusen över din budget.

Storleken på skärmen bestämmer (iaf på billigare datorer i 6-7k klassen) mestadels storlek och vikt. Upplösningen på skärmen, dvs hur mycket "arbetsyta" du får (hur många program kan du ha öppna och arbeta med samtidigt), är oftast densamma vilket är 1366 x 768 pixlar. Det betyder alltså att du kan titta på "högupplöst" material, dock inte högsta upplösningen som finns på bluray och liknande. Filmformatet som kallas för "720p" går dock alldeles utmärkt. Om du tittar och jämför upplösning mellan olika datorer i samma prisklass fast med olika storlek på skärmen kommer du snabbt märka att upplösningen är densamma. förkasta därför inte idén att köpa en 13.3" eller 14.1" för datorn blir antagligen mindre och lättare att ha med sig.

grafikkortet är inte nånting du behöver titta allt för mycket på om det enda du ska spela är Sims 3, det viktigaste för dig är att det inte något som blir alldeles för varmt. I billiga datorer delar de varma komponenterna nämligen på samma kylfläns (sitter på insidan av datorn), och det betyder alltså att om en del blir varm kommer de andra också bli det. värme är dessutom det som skadar datorn mest över en lång period. efter ett par års för höga temperaturer börjar datorn hänga sig, bete sig underligt. värmen från kylflänsen "blöder över" på alla komponenter i datorn. det är svårt att felsöka då det är komponenter som inte enkelt låter sig testas som tar skada.
generellt sett blir AMD-processorer och Radeon-grafikkort varmare än Intel och Nvidia Geforce, men de kan vara mer prisvärda. för dina behov är det dock tveksamt om det är värt att skaffa större siffror till kostnaden av varmare dator.

det som gör en dator långsam idag är oftast att hårddisken är långsam. det hjälper dessutom inte att tillverkarna från början installerar en massa gratisprogram som du antagligen inte kommer ha nytta av. gratisprogrammen gör dock att datortillverkarna kan sänka priserna på datorerna eftersom de naturligtvis får betalt av andra företag för att installera dem. det kan dock vara värt när du precis köpt din dator att låta någon datorkunnig ta en titt om vilka program som kan avinstalleras. ett typexempel är antivirusprogrammen som brukar skickas med. avinstallera det och installera istället Microsoft Security Essentials (googla!), det är gratis och räcker för de flesta människors behov.
vill du hålla windows snabbt, se till att inte ladda ner (torrent och liknande...) direkt till systemhårddisken utan till t ex en extern USB-hårddisk. försäkra dig om att det alltid finns 10% ledigt utrymme så den automatiska defragmenteringen kan köras.

vill du ha en dator som känns snabb och rapp bör du införskaffa en sk SSD hårddisk, men de kommer med en egen uppsättning pekfingrar att komma ihåg (storlekar och pris t ex) och är ingenting jag tänker ge mig in på.

Windows 7 är att föredra framför Vista, alla kategorier. Detta tänker jag inte ge mig in heller på varför, men Vista är ett dåligt operativsystem. Detta är dock inte en vidare intressant fråga då alla nya datorer kommer med Windows 7. det är om du skulle köpa begagnat som du möjligtvis skulle få vista med. Din kompis har antagligen installerat en mängd program eller fått hårddisken full så den automatiska defragmenteringen inte fungerar. om windowsinte låter din kompis installera program eller komma åt systemet kan det vara ett tecken på att det är nåt virus som kommit in (detta gör de för att försvåra möjligheterna att ta bort viruset).

Här kommer några förslag!

http://www.dustinhome.se/asus-k53sv-ci5-23-6gb-640-gt540m-156... Med aluminiumskal, märk väl att vid det känsliga området runt gångjärnet mellan datorn/skärmen är plast. denna är trevlig för hårddisken är lite snabbare och har ett fint grafikkort. den kostar 6,750kr med studentrabatt.

http://www.dustinhome.se/lenovo-thinkpad-edge-e520-ci5-23-4gb... företagsmodell med svagt grafikkort som ska klara Sims 3 ok på mediuminställningar. hög kvalitet på denna.

http://www.inet.se/artikel/1969974/acer-aspire-5750g med visst förbehåll, detta är en konsumentmodell.

http://www.inet.se/artikel/1969979/acer-aspire-timelinex-4830... som ovan fast betydligt lättare och något snabbare grafikkort. mycket bra batteritid på timeline-modellerna, som också är företagsmodelller

Som du märker tangerar priserna på datorerna på din budget. detta är för att, som jag tidigare nämt, går det en slags "brytpunkt" på kvalitet vid 6-7k och jag kan inte med gott samvete rekommendera en laptop under 6k. "när allt du har att välja på är skit spelar det ingen roll vilket val du gör, det kommer bli skit ändå". jag hoppas att du förstår att det inte är utan motivering som priserna ligger strax över.

För gratis frakt på Inet: http://www.inet.se/artikel/6101343/fraktfritt-sweclockers-vid...
För studentrabatt och gratis frakt från dustin: http://www.dustinhome.se/page/262

Permalänk
Medlem

Hej!
Tack för det utförliga svaret!
Jag kan absolut tänka mig att lägga ungefär 7000 kr om det innebär att datorn har bättre förutsättningar att hålla längre.
Kikade lite på ASUS K53SV CI5 2.3 6GB/640 GT540M 15.6" W7HP som du föreslog, den verkar bra tycker jag. Men sen är jag inget snille när det gäller datorer xD
Kikade lite på specifikationerna, men fattar inte allt.

Tycker du personligen att det finns någonting med denna dator som ev. kan vara negativt? (har kopierat de specifikationer som jag inte förstår mig på)

Bakgrundsbelysning
LED

Skärmyta
Glare

Processormodell
Intel Core i5 2410M 2,3 GHz

Chipset
HM65

Minnesstorlek (inkl./max)
6 GB / 8 GB

Minnestyp
SO-DIMM DDR3 1333 MHz

Hårddisk
640 GB, 5400 RPM, SATA, Mekanisk

Integrerat ljudkort
Ja

Grafik
NVIDIA GeForce GT 540M

Minne
dedikerat 2048 MB

Antal battericeller
6 st

Permalänk
Medlem
Skrivet av linnlinn:

Tycker du personligen att det finns någonting med denna dator som ev. kan vara negativt? (har kopierat de specifikationer som jag inte förstår mig på)

för dina behov, nej.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Otsu:

för dina behov, nej.

Okej! Tack för svaret!

Permalänk
Medlem

Kan inte annat än rekommendera den jag köpte för cirka två månader sen; http://www.inet.se/artikel/1969980/acer-aspire-timelinex-5830...
Lagom kraftfull för det mesta jag gör med den, spelar t.ex SC2 på den utan problem, bra skärm och riktigt bra batteritid. Om du kan leva med att gå över budget med en femhundring så rekommenderar jag verkligen ett köp!

Mvh.

Visa signatur

ASRock Z87 Extreme3 | i5 4670K | Corsair 1600 MHz 8 GB | ASUS GTX770DC2-OC | Asus Xonar D1 | Samsung EVO 860 250 GB + ~ 3,4 TB lagring | Corsair HX750 | Antec P280 | Func KB-460 + QPAD 5K LE | Sennheiser PC360 G4ME | BenQ XL2411Z + BenQ G2420HDBL

Permalänk
Medlem
Skrivet av Cobox:

Kan inte annat än rekommendera den jag köpte för cirka två månader sen; http://www.inet.se/artikel/1969980/acer-aspire-timelinex-5830...
Lagom kraftfull för det mesta jag gör med den, spelar t.ex SC2 på den utan problem, bra skärm och riktigt bra batteritid. Om du kan leva med att gå över budget med en femhundring så rekommenderar jag verkligen ett köp!

Mvh.

Vad är fördelarna med den jämfört med ASUS K53SV CI5 2.3 6GB/640 GT540M 15.6" W7HP?

Permalänk
Medlem
Skrivet av linnlinn:

Vad är fördelarna med den jämfört med ASUS K53SV CI5 2.3 6GB/640 GT540M 15.6" W7HP?

Dom verkar i stort sett vara nästan exakt samma hårdvara vad jag kan se. Lite större hårddisk på Asusen. Anledningen till att jag köpte min var att det är upp till 10h batteritid (enligt tilverkaren), jag har kört den i närmre 9 timmar, och då har jag gjort allt möjligt, kollat på film, surfat, spelat lite. Hittar ingen batteritid att jämföra med på Asusen.

Visa signatur

ASRock Z87 Extreme3 | i5 4670K | Corsair 1600 MHz 8 GB | ASUS GTX770DC2-OC | Asus Xonar D1 | Samsung EVO 860 250 GB + ~ 3,4 TB lagring | Corsair HX750 | Antec P280 | Func KB-460 + QPAD 5K LE | Sennheiser PC360 G4ME | BenQ XL2411Z + BenQ G2420HDBL

Permalänk

Mina förslag är antingen en Asus-SZ286V för 6.990 kr inkl. frakt, eller en MSI GE620DX-291NE också för 6.990 kr inkl. frakt.

http://www.jmedata.se/PartDetail.aspx?q=p:10507292#utm_source...

http://www.inet.se/artikel/1968984/msi-ge620dx-291ne-geforce-...

/AP

Visa signatur

PS3 & PS4-Astro A50-Playseat GT-Thrustmaster T 500 RS Wheel-Ferrari F1 Add-on Wheel

Permalänk
Medlem
Skrivet av Otsu:

det är ett par saker du bör tänka på.

brytgränsen för var "bra kvalitet" går nånstans runt 6-7k. om du kan lägga dig ett par hundralappar över din budget kommer det spela roll på den genomgående kvaliteten på datorn. jag avråder dig från att köpa dator från siba, mediamarkt elgiganten m fl eftersom de huvudsakligen koncentrerar sig på "Konsumentmodeller" där fokus ligger på balla siffror som man inte förstår sig på om man inte är påläst. när tillverkaren lägger merparten av priset på stora siffror blir den genomgående kvaliteten, som inte går att mäta i siffror utanför industrin, lidande. med det i åtanke kan det vara värt att lägga mer pengar på en dator med "sämre siffror" om det innebär att det är en företagsmodell som har högre kvalitet på plast etc. konsumentmodeller är ofta lätta att känna igen då de dras med stora klistermärken, högglansig plast och är ofta onödigt plastiga. de säljs ofta under banderoller som "Multimedia" eller "Underhållningsdator". Exempel på konsumentmodeller är HP Pavillion, HP Compaq, Toshiba Satellite och Dell Inspiron.

att köpa från internet är att föredra, garantiärenden etc sköts ändå smidigt från alla de stora internethandlarna med förbetalda retursedlar eller direkt kontakt med tillverkaren direkt.

bra märken, tycker jag, är asus, acer (bra garantihantering i sverige!), HP (elitebook är mycket hög kvalitet) och Lenovo. jag tycker inte om Toshiba, Sony (för mycket skräp och konstiga speciallösningar som gör dem svåra att underhålla) och Dell. mina erfarenheter av dessa märken har formats under många år och jag erkänner att en gammal erfarenhet (positiv eller negativ) förstås hänger sig kvar, och alla märken kan bli bättre eller sämre på ganska kort tid.

aluminiumchassi kommer bli svårt att få för 6,5k - för det mesta är det bara plattan som täcker skärmen som är i alumium på de flesta bärbara datorer idag. kom dessutom ihåg att aluminiumchassi inte nödvändigtvis innebär högre kvalitet, gångjärn och kablar mellan skärm och dator etc kan fortfarande gå sönder och börja glappa om det är det är dålig kvalitet. aluminiumchassi tillsammans med en dator av hög kvailtet går att få t ex på apples datorer men de kostar flera tusen över din budget.

Storleken på skärmen bestämmer (iaf på billigare datorer i 6-7k klassen) mestadels storlek och vikt. Upplösningen på skärmen, dvs hur mycket "arbetsyta" du får (hur många program kan du ha öppna och arbeta med samtidigt), är oftast densamma vilket är 1366 x 768 pixlar. Det betyder alltså att du kan titta på "högupplöst" material, dock inte högsta upplösningen som finns på bluray och liknande. Filmformatet som kallas för "720p" går dock alldeles utmärkt. Om du tittar och jämför upplösning mellan olika datorer i samma prisklass fast med olika storlek på skärmen kommer du snabbt märka att upplösningen är densamma. förkasta därför inte idén att köpa en 13.3" eller 14.1" för datorn blir antagligen mindre och lättare att ha med sig.

grafikkortet är inte nånting du behöver titta allt för mycket på om det enda du ska spela är Sims 3, det viktigaste för dig är att det inte något som blir alldeles för varmt. I billiga datorer delar de varma komponenterna nämligen på samma kylfläns (sitter på insidan av datorn), och det betyder alltså att om en del blir varm kommer de andra också bli det. värme är dessutom det som skadar datorn mest över en lång period. efter ett par års för höga temperaturer börjar datorn hänga sig, bete sig underligt. värmen från kylflänsen "blöder över" på alla komponenter i datorn. det är svårt att felsöka då det är komponenter som inte enkelt låter sig testas som tar skada.
generellt sett blir AMD-processorer och Radeon-grafikkort varmare än Intel och Nvidia Geforce, men de kan vara mer prisvärda. för dina behov är det dock tveksamt om det är värt att skaffa större siffror till kostnaden av varmare dator.

det som gör en dator långsam idag är oftast att hårddisken är långsam. det hjälper dessutom inte att tillverkarna från början installerar en massa gratisprogram som du antagligen inte kommer ha nytta av. gratisprogrammen gör dock att datortillverkarna kan sänka priserna på datorerna eftersom de naturligtvis får betalt av andra företag för att installera dem. det kan dock vara värt när du precis köpt din dator att låta någon datorkunnig ta en titt om vilka program som kan avinstalleras. ett typexempel är antivirusprogrammen som brukar skickas med. avinstallera det och installera istället Microsoft Security Essentials (googla!), det är gratis och räcker för de flesta människors behov.
vill du hålla windows snabbt, se till att inte ladda ner (torrent och liknande...) direkt till systemhårddisken utan till t ex en extern USB-hårddisk. försäkra dig om att det alltid finns 10% ledigt utrymme så den automatiska defragmenteringen kan köras.

vill du ha en dator som känns snabb och rapp bör du införskaffa en sk SSD hårddisk, men de kommer med en egen uppsättning pekfingrar att komma ihåg (storlekar och pris t ex) och är ingenting jag tänker ge mig in på.

Windows 7 är att föredra framför Vista, alla kategorier. Detta tänker jag inte ge mig in heller på varför, men Vista är ett dåligt operativsystem. Detta är dock inte en vidare intressant fråga då alla nya datorer kommer med Windows 7. det är om du skulle köpa begagnat som du möjligtvis skulle få vista med. Din kompis har antagligen installerat en mängd program eller fått hårddisken full så den automatiska defragmenteringen inte fungerar. om windowsinte låter din kompis installera program eller komma åt systemet kan det vara ett tecken på att det är nåt virus som kommit in (detta gör de för att försvåra möjligheterna att ta bort viruset).

Här kommer några förslag!

http://www.dustinhome.se/asus-k53sv-ci5-23-6gb-640-gt540m-156... Med aluminiumskal, märk väl att vid det känsliga området runt gångjärnet mellan datorn/skärmen är plast. denna är trevlig för hårddisken är lite snabbare och har ett fint grafikkort. den kostar 6,750kr med studentrabatt.

http://www.dustinhome.se/lenovo-thinkpad-edge-e520-ci5-23-4gb... företagsmodell med svagt grafikkort som ska klara Sims 3 ok på mediuminställningar. hög kvalitet på denna.

http://www.inet.se/artikel/1969974/acer-aspire-5750g med visst förbehåll, detta är en konsumentmodell.

http://www.inet.se/artikel/1969979/acer-aspire-timelinex-4830... som ovan fast betydligt lättare och något snabbare grafikkort. mycket bra batteritid på timeline-modellerna, som också är företagsmodelller

Som du märker tangerar priserna på datorerna på din budget. detta är för att, som jag tidigare nämt, går det en slags "brytpunkt" på kvalitet vid 6-7k och jag kan inte med gott samvete rekommendera en laptop under 6k. "när allt du har att välja på är skit spelar det ingen roll vilket val du gör, det kommer bli skit ändå". jag hoppas att du förstår att det inte är utan motivering som priserna ligger strax över.

För gratis frakt på Inet: http://www.inet.se/artikel/6101343/fraktfritt-sweclockers-vid...
För studentrabatt och gratis frakt från dustin: http://www.dustinhome.se/page/262

Riktigt bra beskrivet! Hade tänk köpa en 5-6 laptop innan från siba, elgiganten etc, men har ändrat mig nu. Ska försöka unvika konsumentmodellerna.
Lånar tråden och frågar en sak om de går bra.

Har funderat på att köpa en Macbook pro, är det kvalitétsmässigt värt de i pris, eller är det bättre att välja någon av de som du länkade?

(Ska surfa, lyssna på musik (ALOT) och spela in ljud på laptopen, så ljudkvalité är viktigast)

Permalänk
Medlem

Lånaar tråden då folk verkar ha koll på datorer här, har kolla på denna datorn till 4444:-

http://www.elgiganten.se/product/datorer-tillbehor/barbar-dat...

är den okej som plugg data eller finns det något bättre till det priseT?
Hade inte sagt nej till spel på den men det lär jag inte göra utan väl bli typ bra att ha som man aldrig använder