Permalänk
Medlem

Den skulle förmodligen inte gå att klocka mer om man sänker temperaturen ytterligare. Förmodligen skulle den gå sönder. De flesta material krymper i kyla, dessutom lite olika mycket. De blir också väldigt spröda då det är kallt.

Att något är supraledande betyder inte att det går fortare. Gränsen för vad en processor tål har inte bara med temperatur och göra, vissa saker hänger helt enkelt inte med över en viss klockfrekvens. Även om man ofta kan öka den frekvensen något med högre matningsspänning, så finns det fortfarande en gräns för vilken frekvens den klarar (eller hur mycket spänning den tål innan den går sönder, oavsett kylning).

De som kyler saker till nära absoluta nollpunkten (rekordet är väl någon mikrokelvin ifrån) har inte så hög kyleffekt (bråkdelar av en Watt). En modern processor genererar i runda slängar 50-100W.
Möjligen kan man köra en underklockad Z80 och fortfarande kunna kyla den...

Visa signatur

Min dator är tuffare än din.

Permalänk
Avstängd

Det är sant, vid den absoulta nollpunkten fungerar inget.

Visa signatur

[size="1"] | Asus P4S533 | Intel P4 2.26 @ 2.6 Ghz | 512 Samsung PC 2700 | Gf4 ti4200 64 mb 310/605 | 80 gb IBM 120 GXP | Hercules Fortissimo III 7.1 | Dubbla skärmar; Sony 19" G400 & Samsung 17" 757NF | Chieftech dragon svart | Adsl |Win xp pro | 3DMARK: 13300+ poäng |[/size]

Permalänk
Medlem

Axzell och alla andra intresserade....

Hitta en sak här i min Ellära A bok om saken.

Tänker citera min bok här

"Vi konstaterrar här att halvledarna vid den absoluta nollpunkten är en perfekta isolatorer. Elektronerna sitter hårt bundna till sina kärnor. När vi värmer matrialet, frigörs elektroner från sina bindningar, varvid ström kan flyta. Ju mer vi värmer, desto fler elektroner frigörs och resistansen minskar. Halvledarna har NTC-egenskaper."
Detta gäller kisel och germanium och transistorer är ju tillverkade av kisel. Så att om man kylde chippet till den absoluta nollpunkten skulle inte transistorn fungera utan bli en isolator.

Så jag tror inte superledare gör att vi får en 1000THz processor. Visst kopparoxid vad jag har läst blir superledare vid 113C. Det kanske hjälper en del, men man kan ju inte ha en transistor med 0 resistans. Sen borde enligt den där texten om halvledare en transistor bli snabbare? lite förvirrad över det men jag hoppas att någon med kunskapen kan komma in och berätta hur det är.

Permalänk
Medlem

Som sagt... man strävar efter låg resistans, MEN inte 0 i resistans... för då hoppar strömmen.. precis om när man fläskar på med för hög spänning till CPU (tittar på min döda CPU och flinar )

Visa signatur

[ [color="red"]www.AXZELL.com[/color] - Under Konstruktion - erik@axzell.com | [color="red"]www.SWOC.se[/color] - Swedish Elite Overclockers ]
[ [color="red"]Datorspecs[/color] ]

Permalänk
Medlem

Sen så ska vi komma ihåg att material som normalt sett leder ström med liten restistans vid rumstemperatur inte behöver vara det ämnet som leder bäst ström nära 0K. Så att kyla en vanlig processor för att uppnå supraledande effekter, dvs att koppar ska bli supraledande kommer inte att funka för troligen bli andra ämnen supraledande innan dess, eller halvledare bli isolatorer...

Men att byta ut koppar till ex nån sk 1-2-3 keram så kan man erhålla supraledning vid ca 100 K samt med en väldigt låg termisk utdvidgning (förhindra kontraktion vid kylning). Sen så måste det halvledande materialet bytas mot något annat som uppvisar denna effekt vid den låga temperaturer.