Adobe Photoshop CS5 student? Bland serienummer, skägg och brevlådor

Permalänk
Medlem

Adobe Photoshop CS5 student? Bland serienummer, skägg och brevlådor

Jag har en misstanke om att jag lyckats blåsa mig själv. Sort of.Notering: den här tråden skulle kunna vara lite varstans. Välkommen fram med bättre förslag på forumkategori.

Häromdagen köpte jag Photoshop CS5 från Apple store for education, som jag hade gått in på via csn-kortet.se, som jag var inloggad på då. Kom på att jag var tvungen att få det fixat nu innan studentrabatterna slutar gälla. I min enfald trodde jag att man in Sverige fick med serienumret direkt, eftersom det gick via CSN-kortet och alla studentrabatter går genom det.
Får hem skiten, glad i hågen och ska installera, men siffrorna som fanns med var då inte serienumret. Och sidan man blir hänvisad till känns väldigt vag och anpassad för brittiska elever. Det står ju faktiskt "uk" med i länken till sidan som man hamnar på.

I och för sig, om jag hade gått till Adobes erbjudande på csn-kortet.se direkt så hamnar jag hos Dustin och därigenom hade allt kanske blivit rätt direkt. Men jag vill inte handla från Dustin
Har jag lyckats lura mig själv? Hur ska jag fixa serienumret? Om inte det går, hur fan ska jag lämna tillbaka skiten då? Jag har ju förstås öppnat den.

Visa signatur

Räkna ut hur kraftigt nätaggregat du behöver på OuterVision Power Supply Calculator. 500W räcker för de allra flesta vanliga system. Seasonic är bäst. ;) – Elektrostatisk urladdning är ett verkligt problem.
"People who are serious about software should make their own hardware" – Alan Kay
Bojkotta maffian

Permalänk
Medlem

Ok att det är en gammal tråd och kanske (förhoppningsvis) redan löst sig.

Men för att få ett student serienummer ska man fylla i en blankett och maila in till Adobe, och den bör ligga i paketet. Annars får du efterfråga den från Adobe support (adobe.com) så hjälper de dig. Under tiden man väntar på sin registrering så använder man de 30 dagarna man har som trial.

Visa signatur

i7 2600K, 16GB 1600, 120 GB Intel 320, 2 TB Raid 1, Antec 300, W7 Pro - Arbetsstation CAD, 3ds Max, Vray, AE, CS5
MacBook Air 11,6 2010, 1,4 GHz, 4GB, 128 SSD - Resekamrat och soffsurfande

"Det man inte har i huvet får man ha i plånboken"