För några dagar sedan tog jag isär och rengjorde så gott som hela min laptop men nu har jag stött på lite problem. När jag kommer åt sidopanelen på datorn, där alla kontakter såsom hdmi, usb mm sitter, kan jag tydligt känna elen gå genom kroppen och det är inte behagligt!
Datorn är en Hp Pavilion Dv7-1095eo Entertainment notebook pc och är 3 år gammal.
Det jag gjorde i detalj var att plocka ner allt till moderkort, vilket även det plockades bort då det satt i vägen för fläkten som skulle rengöras. Fläkten rengjordes och ny kylpasta applicerades på processor och andra ställen där kylpasta/kylgummin suttit. Kylpastan ska inte vara strömförande.
Nu undrar jag om det är någon insatt som vet vad jag kan ha gjort fel när jag satt ihop datorn igen eller om det finns något jag kan göra åt detta?
Det var en bra gissning och jag har själv kommit fram till att det kan ha med uttagen att göra bara att jag inte märkt av det förrän nu. Tack för hjälpen