Actionskript för Adobe Illustrator?

Permalänk
Medlem

Actionskript för Adobe Illustrator?

Tjenare gott folk!

Sitter på ett väldigt tråkigt problem. Det är så att jag har ca 3000 bilder på olika plagg i vector-format och som är .eps, som skall göras på följande sätt:

1) Öppnas i Illustrator (har även Corel designer och Photoshop)
2) Ändra storleken på plaggen till max 600(bred) x 800(hög) pixlar
3) Ändras till färgmodell RGB från CMYK.
4) Exporteras till JPG-format med namnändelse bokstaven A framför artikelnr. Tex skall artikel 8012345_grey.eps vara A80123456 samt med färgkod A80112345999

Nu till min fråga, detta kommer ta en evighet om det görs manuellt, finns det något skript man kan göra/ladda ner för att göra detta mer automatiserat? Bör tilläggas att jag kan INGET om att skriva skript. Punkt 4 lär vara svår att skripta så det förstår jag om det inte går. Men det andra? Man kanske kunde ladda ner ett "externt" skript som sköter detta via en webbläsare?

Med vänliga hälsningar

Permalänk
Inaktiv

Du kan köra med Xnview, där är det enkelt att göra förändringar på många bilder automatiskt.
Kan inte starta Illustrator just nu men borde väl finnas en makro funktion där du kan spela in en serie funktioner som du sedan kan köra på alla filer?