Problem med multimedia-knappar! Plötsligt slutat fungera.

Permalänk

Problem med multimedia-knappar! Plötsligt slutat fungera.

Hej där!

Satt igår med mina kompisar i skype och spelade battlefield 3. När helt plötsligt datorn fryser och och i hörlurarna (och för mina vänner) spelades ett hög HÖGT ljud upp, precis som att någon kortslöt headsetet. I alla fall så kunde jag efter ett tag stänga ner BF3, och fick då fram en ruta om att systemet inte kunde skriva till minnet (RAM). Och efter det kunde jag inte öppna något program alls, då det kraschade direkt vid start. Så jag startade om datorn och inte haft några problem alls. FÖRUTOM att mina multimedia-knappar på tangentbordet (Steelseries 6G v2) inte fungerat alls sen dess.

Har försökt felsökt och kollat inställningar men hittar inget. Någon som har varit med om samma sak eller liknande som vet en lösning?

Tack på förhand.
Mvh Niklas

Visa signatur

"Music expresses that which cannot be said and on which it is impossible to be silent." - Victor Hugo
- Beyerdynamic DT770, Pro-Ject Head Box II, Asus Xonar DX -

Permalänk

Fick sitta i någon timme idag och felsöka, tills jag hittade en tråd på internet som förklarade det simpla problemet.

Min dator hade (av någon konstig anledning) stängt av HIDA (Human Interface Device Access) Som möjliggör användandet av multimedia knapparna.

Det jag fick göra var att öppna Services.msc från startmenyn, leta efter HIDA och starta processen/programmet, och sätta på automatic.

Visa signatur

"Music expresses that which cannot be said and on which it is impossible to be silent." - Victor Hugo
- Beyerdynamic DT770, Pro-Ject Head Box II, Asus Xonar DX -