Statiskt brus till och från. Aspire 4755g. Hjälp :

Permalänk
Medlem

Statiskt brus till och från. Aspire 4755g. Hjälp :

Goddag Sweclockers medlemmar!

Jag har lite problem med mitt ljud som jag hoppas ni kan hjälpa mig med!

Jag köpte nyligen en ny dator, med följande speccs:
Aspire 4755G
8GB DDR
Intel Core i7 2630QM 2GHZ
Nvidia GTM540M 2G

Och har på sistone börjat märka av att ljudet brusar något. Jag är inte säker på om det brusat tidigare då jag nyss köpte datorn och har inte använt ljudet så mycket.
Det knastrar till lite ungefär var tredje sekund (varierar) , inget höggljudt knaster men det är märkbart och väldigt irriterande.

Jag har testat samtliga ljudformat, frekvenser och bit depth på inställningarna under ljud, och med samtliga kvarstår felet.
Det är klart märkbart på Skyrim speciellt, men även när jag spelar vanlig musik på datorn och jag testade nyss The Force Unleashed 2, och visst knastrar det lite där också!

Har testat tre olika högtalare och hörlurar så jag misstänker starkt att felet inte ligger där.

Undrar om någon av er har någon teori om vad som kan vara fel och hur man åtgärdar det.

Tack på förhand!
Jonas

Permalänk
Medlem

Tillägg: Även när jag kör ifrån datorns egna högtalare och har samtliga USB portar urpluggade och ingenting inkopplat så ger den brus lite då och då.