Permalänk

Min dator kraschar Internet!

Hej Sweclockers!
jag har ett extremt jobbigt problem med mitt internet!
P.g.a att vi hade delad kabel med våran granne så kunde vi inte ha ett något eget ADSL. Så vi har en parabol mellen oss och våran andra granne. Då det är kanske 150m till grannen så har vi förstärkare som ska göra signalen kraftigare. dessa kunde inte köpas i sverige utan killen som har byggt hela uppsättningen har beställt dom från England. Det är dom som jag tror är något fuffens med.

När de andra i huset använder internet på sina datorer så brukar det fungera bra men när jag ska det så brukar det inte ta så lång tid innan det kraschar. Specielt när man laddar ner något så kan det stängas av på någon minut! För att få det fungera måste jag ringa till grannen och be dom starta om internet vilket är mycket irriterande.

Desperat på svar!

Visa signatur

Bitfenix shinobi. asus p8p67LE. 1tb samsung spinpoint. 2500k. 650w fsp psu.
GTX 560TI Gigabyte. 4gb cl9 vegance.

Permalänk
Hedersmedlem

Det är väldigt svårt att felsöka när du ger så pass lite information.

- Du har någon form av trådlös länk mellan dig och grannen - vilken? Hur är det konfigurerat?
- Vilken router är ansluten till Internet?
- Har du mätt signalstyrkan/kvalitén över länken?

Visa signatur

SWECLOCKERS.COM :: If Quake was done today ::
WS: Gigabyte Z690 UD DDR5 :: Core i5 12600K :: 32 GB RAM :: PNY Geforce GTX 970 :: 10 GbE NIC :: AOC C32G1 32" :: Seagate FireCuda 530 1TB :: Deepcool Matrexx 55
NAS: SM X10-SLM-F :: Mellanox Connect2X SFP+ :: Intel XL710-QDA1 QSFP+

Permalänk
Medlem

Jaså det är DIN dator som kraschar Internet!
Ursäkta detta inlägg, men rubriken är faktiskt rätt komisk: "Min dator kraschar Internet!".
Kommer att tänka på scenen i Rosa pantern när Steve Martin lyckas släcka ner hela Paris när han trycker på musknappen.

http://www.youtube.com/watch?v=KMzSF9hh3js&feature=related

Visa signatur

Varför önska sig fred jorden när man kan få krig på månen?

Permalänk
Medlem

Värdelös router som inte klarar av flera anslutningar?
Hade en Dlink 855 som kraschade så fort man startade en torrent.

Du måste ge oss mer information!

Visa signatur

Canon 70D | 2x Dell Ultrasharp 24" | Ryzen 3700X | 32B | GTX 1080Ti

Permalänk
Medlem

Det är väl som FlorrpaN säger förmodligen routern som inte pallar med trycket. Tror inte det har med den trådlösa länken att göra.

Visa signatur

Core i7 7700K | Titan X (Pascal) | MSI 270I Gaming Pro Carbon | 32 GiB Corsair Vengeance LPX @3000MHz | Samsung 960 EVO 1TB

Permalänk
Medlem

Tp-Link ska göra bra grejer med atheros kretsar, billigt med, dock så kostar det lite mer för utrustningen för länken mellan de 2 fastigheterna. Nedan är 2 länkar på att köra virtuella tester på hur det kmr se ut på ungefär (förutsätter en klar sikt mellan fastigheter) samt emulatorer för att se hur själva mjukvaran ser ut för deras utrustning.

http://www.tp-link.com/en/support/emulators/

http://www.tp-link.com/en/support/calculator/

TL-ANT2414A heter de antennerna vi har. Har inte prövat men vad vi förstår ska det fungera bra även på längre avstånd.

EDIT: Kan nämna att kombinerat ADSL-modem/router är inte att rekommendera, var ganska jobbigt att få igång det och det var ändå inte korrekt inställningar, var tvungen att göra en work-around, fick skapa ett wan-interface med korrekt inställningar, men dhcp fungerade inte som den skulle utan fick lägga ytterligare ett separat lan-interface med dhcp över wan-interfacet för att få det att fungera (om jag kmr ihåg rätt, men det var struligt i vart fall), dock routrar och AP etc fungerar bra.

Visa signatur

You have earned my respect and my friendship.

Permalänk

Asså det är bara min dator som kraschar det. De andra i huset kan ladda ner utan att det kraschar.
Jag kan ta och berätta hela uppsättningen ända från början.
Min granne har ett adsl modem som sedan är kopplat till en rauter. Dom kan får runt 6mbits.
Sedan är det kopplat till en long range multi client bridge dosa av något slag.
Det är till den som sedan parabolen är kopplad till. signalen mellan husen har jag inte mätt men vi får 3.8mbits eller något när det fungerar. det är cirka 150m mellan husen.
vi har ju också en parabol på vårat hus som är kopplad till en till long range multi client bridge och som sedan går in till våran trådlösa router.
Det är denna router som vi kopplar våra datorer till.
men jag undrar om det bara inte kan vara något med min mjukvara på datorn som förstör :s
Så att byta router borde väll inte hjälpa om det fungerar för alla andra datorer förutom min eller?

Och om ny tycker att det skulle vara bättre med någon sorts mobilt nätverk så tänk på att jag bor på landet:)

Visa signatur

Bitfenix shinobi. asus p8p67LE. 1tb samsung spinpoint. 2500k. 650w fsp psu.
GTX 560TI Gigabyte. 4gb cl9 vegance.

Permalänk
Medlem

Är du säker på att det inte är ERAN router i hemmet, och inte grannens, som är problemet?

Hur är era datorer kopplade till ER router?
Kör de andra stationär med kabel eller trådlöst?

Vad för routrar har du?

Somsagt, vi kommer ingenstans om du inte ger oss mer info om din hårdvara...

Visa signatur

Canon 70D | 2x Dell Ultrasharp 24" | Ryzen 3700X | 32B | GTX 1080Ti

Permalänk

De använder både kabel och trådlöst.
Det borde inte vara våran eftersom det inte hjälper att starta om den.

G-link 2,4GHZ.

Visa signatur

Bitfenix shinobi. asus p8p67LE. 1tb samsung spinpoint. 2500k. 650w fsp psu.
GTX 560TI Gigabyte. 4gb cl9 vegance.

Permalänk
Rekordmedlem

Kan du göra en skiss/bild på hur allt är kopplat? eller åtminstone lista upp de delar som finns i respektive ände?
Du antyder även torrenter, i så fall hur många anslutningar har du igång?

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

Skrämmande rubriksättning...men Internet verkar fortfarande fungera...