Sprillans ny! Netgear WNR3500L blockerar anslutning till hemsidor.

Permalänk
Medlem

Sprillans ny! Netgear WNR3500L blockerar anslutning till hemsidor.

Kära Sweclockers!

Jag inköpte en som sagt sprillans ny Netgear WNR3500L igår och har stött på ett högst omständigt problem.
Routern blockerar på något sätt vissa hemsidor för att ansluta och gör att min surfing blir mycket begränsad och tråkig.

Någon som har någon aning om vad detta kan bero på eller känner igen problemet?

- Jag har väntat ca 2 timmar och fortfarande inte kommit in på sidorna.
- Jag har använt funktionen downforeveryoneorjustme och konstaterat att det är "just me..".
- Jag har kopplat datorn direkt till modemuttaget (lägenhet) och kommit in på sidorna.

För tillfället känner jag för att bara gå och lämna tillbaka routern, dock så känns det surt.

Vad Chrome säger vid försök av anslutning:

Permalänk
Medlem

Reseta routern med knappen på och installera om den. Kanske är nån konstig inställning?

Visa signatur

ლ(ಠ益ಠ)ლ

Permalänk
Hedersmedlem
Skrivet av drotz2000:

Reseta routern med knappen på och installera om den. Kanske är nån konstig inställning?

Eller surfa in på routerns webbgränssnitt och kika om det är någon säkerhetsfunktion i den som är påslagen? Hellre att man lär sig vad som är fel än att bara resetta routern imo.

Visa signatur

SWECLOCKERS.COM :: If Quake was done today ::
WS: Gigabyte Z690 UD DDR5 :: Core i5 12600K :: 32 GB RAM :: PNY Geforce GTX 970 :: 10 GbE NIC :: AOC C32G1 32" :: Seagate FireCuda 530 1TB :: Deepcool Matrexx 55
NAS: SM X10-SLM-F :: Mellanox Connect2X SFP+ :: Intel XL710-QDA1 QSFP+

Permalänk
Medlem

Man ska inte använda cd när man sätter igång en router om du gjorde det, ställer bara till skit. Är ju PnP även fast det står att man ska använda cd. Dock så kan man behöva gå in och välja land på inställningar för trådlöst så att du inte överskrider tillåten signalstyrka, tror inte det behövs för netgear dock.

Visa signatur

You have earned my respect and my friendship.

Permalänk
Medlem

Hade ett liknade problem med en annan netgear modell. Testa att gå in på routerns webgränssnitt som föreslagits och slå av flood detection. "Services" --> "IP flood detection".. Kan hjälpa.

Permalänk
Medlem

Tack för alla förslag och tips.

Slutsatsen blir att denna produkt får lämnas tillbaka till återförsäljaren och bytas då den ligger inför ett hot av total förintelse.