Permalänk
Medlem

20fps i cs?

Hade innan en helt perfekt fungerande cs-dator. Sen bytte jag skärm till en sämre 17". Den jag har nu är en bättre 15".

När jag nu ska spela cs så har jag som topic säger, bara 15-25fps. Det är inte det att det "laggar" som nerds säger utan skärmen är helt skum. Halva syns bra men den flimrar i olika kontraster och 1/3 av överdelen av skärmen hänger inte med. Den står helt still kan man säga.

Jag blir helt tokig! Det kanske har något med den vertikala synkroniseringen att göra men eftersom jag inte är så haj på sånt så vet jag inte vad det skulle kunna vara.

Någon som vet hur jag ska lösa det hela?

Visa signatur

We shall never cease from exploration And the end of all our exploring Will be to arrive where we started And know the place for the first time.
- T. S. Eliot

Permalänk
Medlem

Fungerar andra spel bra? Testat att uppgradera alla drivrutiner?

Permalänk
Medlem

Jag har de senaste drivrutinerna från nVidia, ja.
Tog en bild på hur det ser ut:

Det kanske inte är FPS:en det är fel på. Ser mer ut att vara texturerna.
Någon som vet?

Visa signatur

We shall never cease from exploration And the end of all our exploring Will be to arrive where we started And know the place for the first time.
- T. S. Eliot

Permalänk
Medlem

Det är Drivrutinerna till grafikkortet. du kör Direct 3d va?..

dra ner nya Detonator om du har Nvidia kort. så löser sig allt. jag har haft samma problem.

annars så testa med å byta till Open Gl (om du kör med D 3D)

dessutom så e de inte cs man spelar det e To

Visa signatur

Med sunt förnuft.