Tänker skriva lite förord för Terran för de är utan tvekan svårast att läsa. Du kan inte läsa fullt så mkt på bara gastimings.
Nu kommer ett litet tips som allt för få spelare använder sig av och vissa inte ens känner till. Så fort din cybernetics core blir klar gör du en stalker, precis som vanligt. Denna stalkern ska du skicka till Terranspelaren.
På nästan alla banor har moståndarens bas en liten ramp, jag tänker använda Metalopolis close by air som exempel. Vad du vill göra är att springa stalkern nära hans kant, så han skjuter på dig. Detta kanske låter idiotiskt först, men nu kommer poängen med det hela. Du kommer märka om en marauder skjuter eller inte, samt om den har slow eller inte, vilket är otroligt viktig information. Skulle du springa med din stalker i fronten så kanske den blir "slowad" och han kommer jaga ikapp och döda den. Det händer inte om du springer längs kanten.
Om inte en marauder skjuter ska du däremot upp och kolla rampen, efter ett par saker. Han kanske hade maraudern lite längre bort så den inte skjöt eller liknande, så kolla efter det. Har han en barrack i muren, kolla vad den har för addon. Har han en bunker i muren, då techar han eller expanderar. Ok, vidare till gasen dådå.
Gas innan barrack betyder självklart att de kommer techa. Kan vara banshees (med eller utan cloak), snabba hellions (med eller utan blueflame) eller en variation av 1/1/1. Dit med stalkern som jag skrev, och kolla upp för rampen, se vad du kan se. Är där marauders behöver du inte oroa dig för cloakade banshees. (Åtminstone i 95% av alla fall). Är där reaktor på ett factory går han efter hellions, kanske helliondrop. Är där en bunker är det troligen cloakade banshees eller 1/1/1, då behöver du en robo så du kan få ut en observer.
Gas efter barrack är standard och sker för det mesta. Kan vara väldigt mycket. Kan vara praktiskt taget allt faktiskt. Därför behöver du stalkern dit. Är där bunker uppe på rampen och inga marauders så behöver du en observer, för det är troligen högtech, 1/1/1 eller cloakad banshee. Är där massa marines och marauders så är det med största sannolikhet 3-rax eller 2-rax pressure. Är där endast marines och ingen bunker så finns det sannolikhet för banshee, så var försiktig. Gör gärna en robo och en obs, men vänta med immortals tills du ser vad han gör, eftersom immortals är usla mot marines.
Två snabba gas. Banshee med cloak. Är nästan ingen tvekan om saken. Kan vara något udda build, som blueflame helliondrop eller liknande, men du behöver en observer om du ser två snabba gas. Gör en snabb robo ALLTID mot detta.
Ingen gas alls å andra sidan är nästan alltid en 1-rax expansion med bunkrar och marines. Du ska själv göra en snabb expansion mot detta. Kruxet med det hela är att det även kan vara en 7-rax mass marine all-in, vilket dödar din expansion om du skulle gå 1-gate expand. Det positiva är att utan gas kan han inte få slow eller marauders. Detta gör att du kan behålla en stalker utanför hans bas, och se så han expanderar.
Flyger han inte ner något Command Center efter någon minut och du gjort en 1-gate expansion så ska du sluta göra arbetare ett tag och få upp 2-3 till gateways. Så fort det flyger ner kan du påbörja arbetarproduktion igen. Kommer det en oändlig massa marines så minar du från din expansion tills han närmar sig, sen skickar du in alla probes från expansionen till att mina i din huvudbas istället. Offra din expansion och håll rampen.
Edit: Kom på att det även kan vara proxy-rax. Scouta runt noga runt ditt expansionsområde, samt i och runt din bas!