Funderingar över min nya hyresvärds internetlösning.
Tjena SC!
Jag och 2 inneboende har lite problem med att internet försvinner lite som de vill. Ibland i flera timmar, ibland i bara några minuter, ibland funkar de felfritt i flera veckor och ibland försvinner det hela tiden.
Enligt den som har bott här längst så ska vi ha 100mbit på linan, men jag får ut 15mbit i min dator.
Bredbandskollen säger att min leveratör bara förser mig med 20mbit så tror egentligen inte de är några problem där.
Det är totalt 8 sladdar dragna ut i huset då vi bor 7 st i huset plus hyresvärd. All utrustning står i källaren vid första jacket. De på övervåningen klagar inte, men enligt lamporna på routern så tror inte jag att dom använder sina datorer särskilt ofta. Vi tre som bor på nedervåningen är däremot riktigt datanördar och använder dom flitigt.
Vi vill helst fixa problemet utan att oroa vår hyresvärd då han faktiskt sagt de är okej att vi pillar lite, men måste de köpas in grejer eller ringa leverantörer osv så ska vi säga till.
Uppsättningen ser ut så här:
Telejack -> Thomson speedtouch st780wl -> d-link Dir 655 -> Alla rum i källaren (3st)
Telejack -> Thomson speedtouch st780wl -> d-link Dir 655 -> 10/100mbit-switch -> Alla rum på övervårningen (5st).
Jag kopplade även in en router för några månader sedan in i d-linken och stängde av dhcp och gav ny ip. Kan denna router ha gjort något dumt?
En annan teori jag har är att modemet har ju en inbyggd router (tror jag) och d-linken är ju en router. Blir inte de lite problem?
Vad borde jag prova för att få en stabilare uppkoppling och borde utrustningen fixa 100mbit om vi lyckas få de levererat?
Ge gärna lite allmänna tips, jag har provat att reseta alla grejer.
Tack på förhand. Är lite trött så säg till om de är något som är oklart!