Steve Wozniak gillar Android. (Apples grundare)

Permalänk
Medlem

Steve Wozniak gillar Android. (Apples grundare)

Jag tycker att det här förtjänar en egen tråd.

http://www.prisjakt.nu/pryl/tele/1657_apple_grundaren_erkaenn...

Visa signatur

AMD 2700X, ASUS x470-F GAMING, 32 GB Ballistix 3000Mhz, Gigabyte RTX 3080 Gaming OC, 1 TB M.2 SSD, 14 TB HDD 7200 rpm
Intel i7-4770K, ASUS z87-PRO, 16 GB-1866 RAM, GeForce 970 Strix 8 GB, 128 GB SSD, 5 TB HDD, LG Bluray-burner
Intel i5-4670K, MSI Z87-G43, 8 GB-1866 RAM, GeForce 550 X2 SLi 120 GB SSD, 3 TB LG V30

Permalänk
Medlem

Skriker Aftonbladet...

Permalänk
Skrivet av Mimematis:

Skriker Aftonbladet...

Detta finns faktiskt på aftonbladet någon stans

Permalänk
Medlem

Ja det var ju inte direkt jättemycket kritik etc.
Android och iOS har olika fördelar. Skulle rekommendera iPhone till någon okunnig/som inte bryr sig direkt.

Visa signatur

i5 750 @ 3.9 GHz | NH-D14 | P7P55D |GTX 960 | Vulcan 8GB | Seagate 600 480 GB | Newton 650w | P280 | Dell U2515H

Permalänk
Medlem

Steve Wozniak slutade på Apple år 1987, typ 15 år innan iPhone började utvecklas.

Varför skulle han vara tvingad att älska iPhone?

Visa signatur

Hackintosh?
Mac OSX Tweaks/Hacks?

--> Besök nya [B]groths.org[/B]

Permalänk
Medlem
Skrivet av Cindori:

Steve Wozniak slutade på Apple år 1987, typ 15 år innan iPhone började utvecklas.

Varför skulle han vara tvingad att älska iPhone?

Varför skulle någon som jobbar på Apple vara tvingad att älska iPhone?..

Visa signatur

4670K, 8GB RAM, MSI 760

Permalänk
Medlem

Frågan jag ställer mig är om det verkligen är det han sagt eller om det är något påhitt, någon som har en mer pålitlig källa?

Sen är det kul det där med batteritiden... Om man har i åtanke vad för kapcitet batterierna har kontra användningstid för respektive telefon. På iphone-forumen så är det ganska vanligt att många kan använda telefonen i princip hela dagen och fortfarande ha batteri kvar på kvällen innan dom lägger sig, för mig är det samma sak, inte märkt några problem med batteritiden, fast det finns ju både bra och dåliga äpplen, tydligen ett mjukvarufel.

Hur som helst tvivlar jag inte på att android har mer att erbjuda vad gäller funktionalitet i sig, vilket i sig alltid är trevligt, dock ser jag också varför apple har begränsat vissa saker just för att bibehålla prestanda, stabilitet och batteritid så gott det går med tanke på hur "litet" batteri det är i iphone. Men vore ju alltid trevligt om man fick tillgång till alla möjliga funktioner om man nu vill ta del av något sådant, dom borde ha så att man får välja avancerat läge (för erfarna användare ) eller normalt läge (för standardanvändaren) oh well, funktioner läggs ju alltid till med varje uppdatering, enda jag saknar med iphone är att man inte kan lägga in musik/filmer precis som man själv vill fram och tillbaka och att man inte kan skicka filer via bluetooth utan jailbreak.

Visa signatur

W10 - Fractal Design Define S - Asus Prime Z370-A
8600K - 32GB 3200C13 - Asus VG279QM
Asus RTX 2070 Super Dual EVO - RM750x - G305 - G533 - DuckyOne2Mini

Permalänk
Medlem

Har hört ryktas om att skaparen av C, Dennis Ritchie fortsätter med nya innovationer även efter sin bortgång.
Känns riktigt kul med C. Det är först nu som man egentligen begriper det man inte fattade rikitigt i Javascript och PHP.
C/C++ ska det vara.

On: Wozniak får väl tycka vad han vill. Öpen källkod är alltid att föredra över sluten.

Permalänk
Permalänk
Medlem

Det där tycker faktiskt jag är kul att se!
Då vet man att konkurransen börjar komma ikapp, eller har kommit ikapp, beror på hur man ser det!
Hoppas 2012 blir ett bra år med många nya telefoner, kanske man kan byta ut iphonen med något annat!

Visa signatur

W10 - Fractal Design Define S - Asus Prime Z370-A
8600K - 32GB 3200C13 - Asus VG279QM
Asus RTX 2070 Super Dual EVO - RM750x - G305 - G533 - DuckyOne2Mini

Permalänk
Medlem

Som wozniak faktiskt sa, han rekommenderar och föredrar iphone för absoluta majoriteten av användarna som vill ha ett enkelt, bra interface.
Men för "the geek" så är ios inte lika öppet som android.

Men såklart skriver ju blaskorna coola rubriker alltid.
"Android är bättre än Iphone" hej aftonbladet.

Permalänk
Medlem

Okej en person i hela välden tycker så. Då vet vi det....

Permalänk
Medlem

Bara jag som stör mig på när folk jämför IPhone och Android och inte iOS och Android? Känns som att de jämför IPhone (hårdvara och mjukvara) med Android (mjukvara).