Rykte: Nästa Xbox utrustas med Radeon HD 6670

Permalänk
Medlem
Skrivet av Gender Bender:

1. Det är ett rykte.
2. Jämför aldrig hårdvara mellan konsol och PC rakt av.
3. TÄNK PÅ SPELEN I STÄLLET FÖR HÅRDVARAN!!!

Jag röstar för en like knapp på Sweklockers.

Like på den här kommentaren

Permalänk
Medlem
Skrivet av johanca:

Med tanke på vilken grafik de får ur dagens konsoler så kommer grafiken definitivt vara good enough med nästa generation, sen är det ju konstigt att de går på sån låg spec, dock så kanske inte konsolen överröstar damsugaren längre..

Spelvärde >>>>>>> Grafik, hur många tycker att det snyggaste spelet är det bästa egentligen? kolla det som har flest spelare, de är generellt ju inte precis grafiska mästerverk. Och hur många % av spelarna kör de spel som har "bäst" grafik på högre än medelinställningar? (dvs liknande konsolgrafiken)

Crysis är definitivt bland ett av de snyggaste spelen någonsin. Tycker också det är riktigt roligt. Men inget klår Half Life och Half Life 2.

Permalänk

Vilket skämt

Jag läste någonstans på FZ.se en notis om att man påstod att nästa konsolgeneration skulle klara av grafik i klass med Avatar-filmen (någon får gärna kolla upp i fz:as arkiv). Äntligen lite framåtanda och ett steg i rätt riktning tänkte jag. Tji fick jag.

*edit*

Nu har jag hittat FZ-länken:

http://www.fz.se/artiklar/nyheter/20110718/amd-nasta-xbox-far...

Vilket skämt.

Vill komplettera med källa (länk)
Permalänk

Vad folk gnäller, väldigt många konsoler har ju har ATI/AMD grafikkrets... Eller har ni någon special konsol?

För att slippa problem

Jämför 360 med en pc med samma grafikkort, samma prestanda och lika bra grafik?

Spelen är optimerade för ETT grafikkort och inte något halvtaskigt snabbhafs till 100.000 olika kombinationer.

Det går ALDRIG jämföra hårdvaran mellan PC och valfri konsol, så väx upp för fan.

Visa signatur

Kebabrulle

Desktop = AMD A10-6800K, 8GB, AMD R9 290 4GB

Permalänk
Medlem

Trodde verkligen folk att de skulle trycka in ett chip från senaste generationen? Hur skulle de gå ihop rent ekonomiskt hade ni tänkt? Ett 79XX chip kostar säkert ungefär lika mycket att köpa in som en hel 360/PS3 gjorde. Såvida folk inte är villiga att betala närmre 7-8k för en ny konsol.

Visa signatur

- R5 5600X | 32GB RAM | GTX 1080 | ASUS ROG STRIX B550-I | NZXT H1 -

Permalänk
Medlem

Förstår inte varför många klagar? 6670 är typ 5 gånger bättre än den som finns i 360. Då ser det även faktiskt väldigt snyggt ut på xbox. Man måste tänka sig att spelen är så otroligt mycket bättre optimerade för xbox än på pc.

Permalänk
Medlem
Skrivet av f0kkeriet:

Förstår inte varför många klagar? 6670 är typ 5 gånger bättre än den som finns i 360. Då ser det även faktiskt väldigt snyggt ut på xbox. Man måste tänka sig att spelen är så otroligt mycket bättre optimerade för xbox än på pc.

Beror på vilka spel och hur lata utvecklarna är.

Permalänk
Medlem

Trevligt. Man får ju tänka på att konsolen också inte kommer dras med ett bloatat API osv, så kommunikationen mellan mjukvara och hårdvara är snabbare än på PC.

Plus, Radeon 6670 drar bara 60W. Sedan kanske 60W för processorn och 20W för diverse saker, så 140W. Och det är nu, när det väl lanseras så kanske det kommer vara nere på 100W, vilket är helt klart bättre än dom 200W monstermaskiner som 360 och PS3 var när dom släpptes. Så RROD och YLOD borde inte återupprepas. Och så tar det ju några år innan det finns ett vettigt spelutbud, så när det väl är dags att köpa en ny konsol så är det kanske under 50W, så som PS2 slim.

Som sagt, trevligt Fast jag hade ändå varit nöjdare om den hade varit lika energisnål som PS1an så den kunde vara helt fläktlös.

Permalänk
Medlem
Skrivet av FribBe:

Beror på vilka spel och hur lata utvecklarna är.

Det kan man ju lika gärna säga om PC utvecklare med. Kollar man på Crysis 2 på xbox 360 så är det jäkligt snyggt för att liras på ett
sånt gammalt kort. Du kommer säkert kunna köra 150fps med 720.

Permalänk
Hjälpsam

Speltidningen IGN rapporterar att Microsoft beslutat sig för att använda en grafikdel ur AMD Northern Islands till nästa generation Xbox, närmare bestämt en krets som motsvarar mellanklassaren Radeon HD 6670.
Den kommer säkerligen var både krympt (28nm) och upphottad.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 1700 | Saphire RX 5700 Pulse XT (Silent Mode) | 64 GB Kingston ECC | https://valid.x86.fr/z2ljhr | Stockkylaren | Bitfenix Whisper M 750W.
AMD Ryzen 9 5900X | AMD RX 5700 | 64 GB Micron ECC | https://valid.x86.fr/5krwxf
HTPC | https://valid.x86.fr/uuzli0 |

Permalänk
Medlem

Lite roligt att de döper den till 720 när de flesta sedan flera år kör 1080 ;-P, de försöker inte ens dölja att den inte innehåller så mycket kräm. Men.. troligtvis vill de få konsolen knäpptyst och där av kan de inte välja monsterkorten

Skrivet av zhrooms:

Xbox 720 GPU ~ATI Radeon HD4870 1GB

En liten rättelse bara, ett 6670 motsvarar 4770 prestandamässigt.

Visa signatur

Om du vill att jag ska se ditt svar så tryck på Citera.

Permalänk
Medlem

rykte FTW!

Det är alpha dev kits som kommer ha en 6670 för att de ska kunna koda mot något.
Den nya xboxen kommer ha ett 7000 grafikkort.

Det var samma med 360. alpha dev kits hade en x800xt i sig.

Permalänk
Medlem
Skrivet av leafbranch:

Hoppas på en riktigt bra CPU och mycket ram...
Sonys PS4 kommer förmodligen ha kraftigare komponenter?

Man kan alltid hoppas!

Sony vet jag inte så mycket om, det blev x-box för mig endast för att flest vänner kör det. Men egentligen är jag en datorsnubbe..

Visa signatur

Intel Core i7 8700K, MSI GeForce GTX 1080 Ti 11GB Gaming X, Samsung 960 EVO 1TB, MSI Z370 GAMING M5, Corsair 32GB (4x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Vengeance, EVGA Supernova G3 850W

INTEL CORE I7 3930K 3.20GHZ 12MB S-2011, FRACTAL DESIGN MIDITOWER DEFINE R3, CORSAIR HX 1050W, ASUS RAMPAGE IV FORMULA, Asus STRIX GTX970, CORSAIR 16GB DDR3 DOMINATOR QUAD 1866MHZ CL9 (4X4GB) Ljud: ASUS Xonar D2X/XDT 7.1 | Elac 5.1 +förstärkare | Cambridge dacmagic plus | Astro gaming A40 | Sennheiser HD 650
You ask me if I have a god complex? Let me tell you something, I am god!

Permalänk
Medlem
Skrivet av zhrooms:

Xbox 360 GPU ~ATI Radeon X1900 512MB

90nm - 232M transistors - 500MHz
DX9 - Shader Model 3.0

Xbox 720 GPU ~ATI Radeon HD4870 1GB

40nm - 716M transistors - 800MHz
DX11 - Shader Model 5.0

---------------------------------

4870 1GB är ungefär 3 gånger bättre än ett X1900 512MB

Så ja, skillnaden kommer garanterat att märkas i Xbox 720 spelen

Enligt dom så ska prestandan vara 6 gånger bättre, men då är det hela systemet, jag har bara jämfört grafikkortet.. så 6 gånger kan mycket väl stämma med minnet och processorn inräknat

---------------------------------

Tror det vi kommer få se i nästa generationens konsoler, är dagens PC grafik. Det vill säga BF3 på Xbox 720 kommer se ut som BF3 gör på PC idag på Ultra fast på Konsol.

Xbox 360 / PS3 i BF3 = Low
PC i BF3 = Ultra
Xbox 720 / PS4 i BF3 = Ultra

Tvivlar på att det kommer bli något "breakthrough", dom kommer nog bara "buffa" konsolerna så dom kommer ikapp dagens (gårdagens TROLOL) PC grafik.

Det krävs otroligt mycket mer prestanda än så för att få det att flyta i Ultra. Du kan ju testa själv att köra BF 3 i Ultra på ett så långsamt kort. Och nej, de kommer inte kunna få ut mer ur det bara för att det sitter i konsol. Dessutom så kräver 1080P mer än dubbelt så mycket som 720P överlag. Så Xbox 720 har inte mycket marginal för andra förbättringar kvar.

Permalänk
Medlem
Skrivet av flyawaynille:

Tur att de åtminstånde kan optimera så kraftigt. Kommer bli en klar förbättring mot idag även med ett 6670. Synd dock att de inte kör med något liknande gtx 580, då hade man haft prestanda så det räcker och blir över, speciellt efter optimering.

Skrivet av duck_the_hitman:

konsolskräp denna generation
och konsolskräp redan från början av nästa generation

dom borde köra på allra minst 6870 för att vara NÅGORLUNDA icke föråldrad, och eg. HD7000 serien med tanke på när den släpps.
men den breda fårmassan kommer nog inte bry sig...

Ni har inte tänkt på att konsolen blir både dyr/varm med sådana grafikkort? Vilket skulle resultera i höga priser på konsolerna och värmeproblem. Säljs inte lika mkt av en dyr konsol och värmeutvecklingen kan bli ett seriöst problem (Xbox 360 de första åren t.ex.). Enklare med ett billigare och strömsnålt chip för att nå ut till massan med en stabil konsol.

Sen är väl kanske inte just detta grafikkort det bästa valet, vad vet jag. Kan ju såklart även lanseras ett passande grafikkort under året.

Skrivet av Sörre:

Sitter själv med ett 5770 som är över två år gammalt vilket är bättre än 6670
Lär knappast behöva uppgradera på ett antal år till då om alla spel som konsolportas optimeras.

Någon får rätta om svamlar strunt, men bara för att spel konsolportas så betyder inte det att du klarar dig med samma grafikkort som konsolen.

Visa signatur

+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++

"Real stupidity beats artificial intelligence every time." - Terry Pratchett, Hogfather

Permalänk
Medlem
Skrivet av Zeuxlarsson:

Wii sålde inte på sin grafik utan på sitt gameplay. Nintendo har aldrig vara några grafikgiganter.

N64?

Visa signatur

Raven RV02-e // 2500k@4.5GHz // 16GB 1866MHz // Sapphire 390// AX1200 // Silver Arrow // AsRock p76 E4 Gen 3 // Majestouch 2, bruna // 128GB Crucial m4 som systemdisk, 2TB WD Green som lagring och BX100 250GB för spel // ATH-m50x

AW 14
"Citera" för svar

Permalänk
Medlem

Haha, roligt när låtsasnördar blir arga över siffror och rykten och dessutom bara jämför dessa rakt av mot sin fina PC. Som alla vet handlar det inte riktigt om råprestanda, eller hur?

Skulle tro att detta antingen är en kvalificerad gissning från någon förståsigpåare eller så har det verkligen läckts, men att det handlar om en prototyp, bland flera andra, som testas.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk

Värst vad folk ska vara så fokuserade på hårdvaran! Microsoft har nog mest troligen lärt sig av misstagen från 360:n (host* host* Ring of death host* host*). Dessutom kan man göra underverk med effektivare design och algoritmer!

Visa signatur

Hellre fråga och se dum än att inte fråga och förbli dum.

🖥️: Ryzen 9 5900x, MSI X470 GAMING PRO MAX, Gigabyte 2070,
Corsair 32GB (4x8GB) DDR4 3600MHz CL18, Fractal Design R5, 2x 1080p 1x 1440p

Permalänk
Medlem

Har två krav om jag ens ska överväga en konsoll. Verkar räcka med en PC i nuläget.

Äkta 1920x1080p samt minst 40+ fps konstant.

Visa signatur

E8600 > 2500k > 7700k > 12700k

Permalänk
Medlem

På en ny konsol borde de kunna trycka in mobila versioner av AMD 6970 eller Nvidia GTX 580...

Permalänk
Medlem

Jag är förvånad att de väljer ett så pass dåligt grafikkort.

Den enda logiken jag kan se i det är om de dessutom kör på en AMD processor och räknar med att ha CPU och GPU på samma chip vid 22nm.

*Edit* Hmm, jag googlade lite och det verkar som om de möjligtvis tänker ha fusion APUer.

*Edit 2* I sådana fall blir det ju en x86 konsoll vilket bådar gott för att kunna göra ett bättre jobb med att porta spel mellan plattformar.

Permalänk
Medlem

Det är en konsoll tror ni dom skulle ha råd att trycka in ett biffigt grafikkort eller? knappast..

Visa signatur

Corsair Carbide 200R chassi med 2x120mm
i3-4370 @ 3,8GHz, 16 GB DDR3 @ 1600 MHz
Asus Geforce GTX 1050 Ti 4GB
Windows 10 Home

Permalänk

Vadå låtsasnördar?

Skrivet av Tjodd:

Haha, roligt när låtsasnördar blir arga över siffror och rykten och dessutom bara jämför dessa rakt av mot sin fina PC. Som alla vet handlar det inte riktigt om råprestanda, eller hur?
Skickades från m.sweclockers.com

Vad nu? "Låtsasnördar"? Behövs det en examen i nördism och visitkort för att få kalla sig nörd helt plötsligt? Man kan väl va nörd på olika sätt.

Permalänk
Medlem

Xbox 720 blir ett radeon hd 6670 och en rasberry pi med grafikkortet kopplat till en USB port.

Pris: 4500:-

Monteringen: Tejpa fast rasberry pi ovanpå fläkten på 6670, häll på 1dl kylpasta, koppla in lite sladdar, lägg det i en låda.

Permalänk
Skrivet av HMB:

Tror du att man kommer byta ut tv-sändningarna till 4k inom 5år? Dessutom finns det ingen större praktisk nytta av 4k-upplösning på vanliga tv-apparater som folk har (runt 40-50" på 3-4m avstånd).

Det är väl just på dom "nära" avstånden som högre upplösning ger effekt? Jämför med din egen datorskärm och avståndet till den, du sitter ganska nära men skärmen är liten så det går bra. Skulle skärmen däremot vara större med samma upplösning så märker du snabbt att allt ser sämre ut. TV:n sitter man längre ifrån, därför ser allt inte sämre ut.
Med högre upplösning blir upplevelsen klart ännu bättre.

Jag tror verkligen att upplösningen kommer bli högre till TV men att 4K skulle vara stardard inom 5år tror inte heller jag. Först ska signalerna komma in till vardagsrummet och sen ska TV:n klara av att visa bilden.

OT: Tråkigt om ryktena stämmer då det betyder att spelutvecklingen kommer bli lidande ännu en gång. Dem kunde ju ha satsat på något i 7000-serien. Detta är bara grafikkort, återstår att se vad konsoljättarna gör med resten av komponenterna.

Visa signatur

BenQ XL2420T | NZXT H440W | Corsair AX1200 | Maximus VIII Hero | i7 6700K | FD Kelvin s24 | 32gb DDR4 | R9 390 Nitro | Windows 10 64bit

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Mocka:

Jag tycker det är kul att AMD löst denna deal. Känns som att de behöver ta lite marknadsandelar från nVidia så de inte går bankrutt.

PS4 skaffat GTX680.
BAM. Inga xbox 720 kommer sälja
Ingen profit för AMD.

Visa signatur

iPeek #1: AMD 1100T @ 4.8GHz 16GB @H2O
iPeek #1: AMD 1100T @ 4.8GHz 16GB @H2O
iPeek #1: INTEL CELERON @ 2.80GHz 1GB
iPeek #2: INTEL ATOM x8 @ 2.80GHz 4GB
Skollaptop: Macbook AIR 13" 2011, 128GB, 4GB

Permalänk
Medlem
Skrivet av DunderHoken:

Men det går att slänga in ett gtx 580 i en bärbar

GTX580m är egentligen en mellanklassare för desktop som fått ärva namnet från storebror, med ett litet m på slutet för att de ska kunna peka på att det är en annan krets om någon känner sig lurad.

Visa signatur

Vägra fx 3of4 Pi 1M 1.84 s Memory remapping
Minnen har ingen egen hastighet. Märkningen anger bara vilken hastighet minnena uppges klara

Permalänk
Medlem
Skrivet av starboy83:

Vad nu? "Låtsasnördar"? Behövs det en examen i nördism och visitkort för att få kalla sig nörd helt plötsligt? Man kan väl va nörd på olika sätt.

Äsch, det var bara ett taffligt försök att sabla ner okunskap/oviljan att tänka längre än näsan räcker.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Fan va kasst

Visa signatur

RTX 3060ti | Intel i7 5820k | DDR4 64GB | Asus X99-S | Corsair 1000W Gold | Intel P600 512GB
9TB lagring | be quiet! Dark Rock Pro 3 | Logtech G710+ | Logitech G604 | Steelseries Arctic Pro Wireless
Asus Rog Swift | NZXT H440
Citera!!

Permalänk
Medlem
Skrivet av Tjodd:

Haha, roligt när låtsasnördar blir arga över siffror och rykten och dessutom bara jämför dessa rakt av mot sin fina PC. Som alla vet handlar det inte riktigt om råprestanda, eller hur?

Skulle tro att detta antingen är en kvalificerad gissning från någon förståsigpåare eller så har det verkligen läckts, men att det handlar om en prototyp, bland flera andra, som testas.

Skickades från m.sweclockers.com

Jo men även du som är en utbildad och certifierad nörd förstår säkert att detta inte skulle driva spelutveckligen framåt speciellt mycket. Att någon bara har tagit detta ut luften känns för korkat och handlar det om en prototyp så är det troligt att det är runt den prestandan som dom kommer placera sig