Vilken plattform för följande webbsida?

Permalänk
Medlem

Vilken plattform för följande webbsida?

Hej,

Jag har tänkt att börja göra en webbsida som i grunden är kommersiell. Tanken är att dra in trafik till sidan och därefter generera intäkter genom Tradedoubler eller liknande affiliatenätverk. Jag vet att det är svårt och har inte tänkt att försörja mig på sidan.

Innan jag drar igång tänkte jag höra med er om vilken plattform ni tror skulle lämpa sig bäst. Här följer lite detaljer om sidan. - Sidan kommer att vara ganska annonsintensiv, oftast annonser genom affiliatenätverk
- Sidan kommer att innehålla väldigt många videoklipp.
- Den totala webbsidan kommer uppskattningsvis att bestå av 100-200 undersidor och totalt kanske 400 videoklipp. Tanken är att jag ska lägga upp videoklippen på YouTube använda något typ av plugin för att visa de på sidan.
- Jag vill använda Google Analytics för att analysera besökarflödet.

Mina färdigheter inom IT och webb
- Kan html relativt bra.
- Väldigt dålig på webbdesign och kommer därför att vilja utgå från mallar.
- Min ambition är att på sikt outsourca en del till oDesk eller liknande.

http://predan.se/Bild1.jpg är en tanke på hur förstasidan skulle kunna se ut, och http://predan.se/Bild2.jpg någon av undersidorna.

Kan tänka mig en design liknande följande sida: http://www.marathon.se/ men med en länkmeny även till vänster, och utan forum etc. Även lite enklare i designen.

Jag är nyfiken att höra vilken plattform ni tror skulle passa bra för ovanstående krav. Min förhoppning är att det går att göra i Wordpress eftersom jag har jobbat en del med det innan? Sidan jag skapar kommer dock inte alls att vara någon blogg. Passar Wordpress ändå? Jag ser det inte som något alternativ att koda själv i t.ex. Dreamweaver, utan alternativet till wordpress skulle vara Google Sites, Squarespace eller liknande.

Mycket tacksam för kommentarer.

Mvh,
Viktor

Permalänk
Medlem

Wordpress är ett CMS - Content Managment System. Det gör wordpress utmärkt att använda som blogg, men är absolut inget måste. Jag tror wordpress är ett utmärkt alternativ för dig i och med att det finns väldigt många teman (gratis och de som kostar) samt plugins. Du behöver inte skriva en rad html eller php för att få upp din sida.

Visa signatur

8700K | MAXIMUS X HERO | 1080TI | 960 EVO | 16GB 3600 G.SKILL | PG279Q

Permalänk
Medlem

Vilket CMS som helst torde fungera. Ha dock i åtanke följande del av YouTubes användarvillkor, speciellt punkt 3:

Citat:

du förbinder dig att inte använda Tjänsten (innefattande YouTube-spelaren) för något av följande kommersiella syften om du inte i har skriftligt godkännande från YouTube.

  1. försäljning av tillgång till Tjänsten;

  2. försäljning av reklam, sponsring eller marknadsföringsplats på eller inom Innehållet;

  3. försäljning av reklam, sponsring eller marknadsföringsplats på en blogg eller webbplats som tillåter reklam och marknadsföring och som innehåller Innehåll levererat via Tjänsten, såvitt inte innehåll, som inte erhålls från YouTube, visas på samma sida och är av tillräckligt värde för försäljningen.