Jag har spelat följande titlar upp till maxlevel. Everquest, Vanguard, Age of conan, Warhammer online, Rift, SWToR.
Personligen har jag följande kommentarer. Jag kommer aldrig få samma känsla som första gången jag spelade everquest 1. Det var svårt, krångligt och mycket fängslande. Det fanns ingen mall för questande eller levlande och det var en fantastisk känsla av både upprymdhet och frustration över hur långsamt det gick att komma vidare. Nog om detta då det är länge sedan detta spelet hade sina storhetsdagar.
Om jag ska gå in på de nuvarande spelen så tycker jag personligen:
- Vanguard var ett fantastiskt vackert spel som hade potential att bli något utöver det vanliga. Det förstördes totalt av buggar och diverse problem som gjorde att man tröttnade fort.
- Age of conan var ett ok spel men det var även här en del buggar och end game var under en längre tid inte mycket att hurra för. Det var väldigt obalanserat i pvp vilket gjorde att jag tröttnade även här.
- Warhammer online, visst ett bra spel för den som gillar pvp men i övrigt var det väl sådär i mina ögon. Det var enformigt helt enkelt.
- Rift, ett riktigt bra spel. Genomarbetat och någorlunda välbalanserat. Tycker nog att det är bland det bästa jag spelat utöver mina gamla glada dager i Everquest. Omväxlande, roliga raids, ok pvp. En bra mix och trevlig grafik. Något jag absolut kan rekommendera.
- SWToR, Något annorlunda och med en story utöver det jag upplevt i andra spel. Bra flow, buggfritt (till största delen), mycket omväxlande med pvp, quests, group quests, spacequests, companions osv. Tycket att detta spel är värt att testa och jag har förhoppningar om att det kan hålla ett bra tag framöver. Har inte testat endgame ännu och jag tror att det fortfarande är något tunt där. Min rekommendation i dagsläget såklart.
Jag tycker väl att det i övrigt ser ut som guild wars 2 samt Tera kan vara något att hålla ögonen på. Men det kan bli toppen eller botten. Bara att vänta och se.