Binda ljud utgångar till olika applikationer

Permalänk
Medlem

Binda ljud utgångar till olika applikationer

Hej,

Har 5.1 system kopplat till interna ljudkortet och har även ett par trådlösa hörlurar som har eget USB ljudkort.
Är det möjligt att binda så att en viss applikation (exempel ett spel) andvänder sig att USB ljudkortet som går tilll mina trådlösa lurar och det interna kortet går till allt annat?
Hittar inte någon information om hur detta skulle gå till, kanske ens inte är tekniskt möjligt.

Visa signatur

Mess with the best and die like the rest.
MSI Mortar Max B450, AMD 3700x, PowerColor 5700 XT

Permalänk
Medlem

Självklart går det.
I applikationen i fråga väljer du soundsource --> det ljudkortet du vill använda till applikationen.

Visa signatur

xellos: i7 920 @ 3,9 GHz | Asus P6T Deluxe V2| Corsair 1000W | Corsair 6GB 1600MHz DDR3 | PowerColor ATI 4870x2 x2 CrossFire | Creative SB Xtreme Gamer | 60GB SSD + 500GB Sata II | Samsung t220 x2

Permalänk
Medlem

Som sagt tidigare, är inga problem så länge det går att ställa in output i programmet/spelet.
De program som saknar inställningsmöjligheter kommer använda sig av det som du har ställt in som default i Windows (förutsatt att du använder Win).

Har själv analogt ljud som default, så att jag får ljudet till mina hörlurar. Så som spel/webläsare där det inte alltid går att ställa in. Musik/video kör jag digitalt till förstärkaren.

Visa signatur

Snälla, kan SweC sluta låtsas vara en Youtube-kanal och återgå till en riktig hårdvaru- sida/forum där man får ordentlig information i text.

Permalänk
Medlem

Glömde skriva att jag kör windows 7, men verkar inte med andra ord gå binda applikationer till olika ljud kort/utgångar

Visa signatur

Mess with the best and die like the rest.
MSI Mortar Max B450, AMD 3700x, PowerColor 5700 XT