Kylplatta till min bärbara dator!

Permalänk
Medlem

Kylplatta till min bärbara dator!

Tja, har funderat ett tag på att skaffa en kylplatta till min MSI GE620 DX för att hjälpa den lite med kylningen. Har nämligen upptäckt att jag brukar få fps-drops lite då och då när jag spelar i samband med att fläkten går igång. Ville därför av belasta datorn lite just genom en platta. Sitter och funderar på två olika modeller just nu. Nämligen denna och denna. Fördelarna med den förstnämnda är att den har bla USB-uttag (vilket lär komma till nytta då jag inte kmr ha något ledigt usb-uttag när jag väl kopplat in en platta), den har även reglering för fläktarnas hastighet vilket kan komma till nytta, samt att den har väldigt många bra omdömen på prisjakt. Den är dock 150 kronor dyrare, dessutom har cooler master möjlighet att flytta på fläktarna vilket innebär att jag kan placera dem perfekt under mina fläktar på datorn.

Jag undrar om det är någon som testat någon av nämnda plattor och kan rekommendera eller avråda? Sen undrar jag även om kylplattor ens är något att ha?? Har läst på internet att de kan vara väldigt hjälpsamma, men har även hört motsatsen, vad tkr ni?

Slutligen en fråga om ljudnivån, hur pass högt är 25 dB?? Decibelskalan är vad jag vet väldigt svår att lista ut och därför frågar jag om någon kan säga om 25 dB är lite, mycket eller "vanligt"?

Tack på förhand, skulle verkligen uppskatta hjälp!

Permalänk
Medlem

Jag har Zalman plattan och kört den några år.

Fördelar:
* Kyler bra även utan fläkt - kyler superbra med.
* Bra yta så datorn inte glider runt
* Usb port i plattan gör att man kan stoppa in saker där och tappar då inte en usb port då plattans fläkt drivs av usb.
* Av/på knapp för fläkt
* Reglerbar fläkthastighet

Nackdelar:
* Fläkten låter mycket efter något år om man inte kör den på låg/lägsta hastighet
* Obekväm att ha i knäet då den inte har några mjuka kanter/stoppning på undersidan

Visa signatur

RYZEN 7-3700X ,ASUS Crosshair VI HERO ,G.skill Ripjaws V Black 3600MHz 32GB ,Noctua NH-D15-SE-AM4 ,Samsung 960 EVO NVMe M.2 SSD 250GB , ASUS Geforce GTX 1080ti Gaming OC ,Fractal Design Define R5 , Corsair RM850x 850W

Permalänk
Medlem

Tack för svaret!

Låter ändå som den är riktigt bra, jag hade ändå inte planerat att ha den i knät så det är inget problem. Att den låter lite efter några år, dessutom på hög hastighet, det kan man ju leva med?! Tror att jag slår till på den ändå, så snart studiebidraget kmr Om du eller andra har fler synpunkter tar jag dock gärna emot dem, iaf fram till 25e