Högskoleutbildningar med fokus på programmering

Permalänk
Medlem

Högskoleutbildningar med fokus på programmering

Hej alla programmerare och högutbildade människor. Jag är 19 år, ska börja på högskola nu på hösten och skulle behöva lite råd från folk som har koll på det här med hur högskolan fungerar och vilka utbildningar som finns.

Det som jag främst är intresserad av att plugga är programmering, men jag har väldigt dålig koll på vilka olika utbildningar det finns som involverar programmering och vad som skiljer dem åt. Jag har pluggat Programmering A,B och C samt Databashantering på gymnasiet och känner att jag har grundläggande kunskaper som jag skulle vilja vidareutveckla. Det som jag håller på med nu och som jag tycker är skoj är spelutveckling i XNA (C# .NET) och webbutveckling i Ruby on Rails, båda på amatörnivå.

Jag söker en högskola i Stockholmsområdet då jag bor strax söder om Stockholm. Andra saker som kan vara värda att nämna är att jag inte är intresserad av en spelutvecklings linje och jag planerar att plugga i 3 till 5 år. Vilka utbildningar skulle ni rekommendera?

Permalänk
Hedersmedlem

Civilingenjör IT/Data på KTH känns ju som det självklara valet?

Permalänk
Medlem
Skrivet av widL:

Civilingenjör IT/Data på KTH känns ju som det självklara valet?

You tell me. Får ta och kolla upp den utbildningen.

Edit: Den utbildningen verkar förutsätta att man har gått en naturvetenskaplig linje på gymnasiet och gillar matematik. Jag går den samhällsvetenskapliga linjen på mitt gymnasium och dessutom så är matematik inte min grej.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Murloc:

You tell me. Får ta och kolla upp den utbildningen.

Edit: Den utbildningen verkar förutsätta att man har gått en naturvetenskaplig linje på gymnasiet och gillar matematik. Jag går den samhällsvetenskapliga linjen på mitt gymnasium och dessutom så är matematik inte min grej.

Matte och programmering hänger liksom ihop. Du behöver inte ha gått natur, det är bara vissa kurser som krävs: Kemi A, Matte D (& E?) och Fysik B. Men eftersom du är 19 nu så lär det ju vara för sent att läsa de kurserna. Det finns ju dock alltid basår, då blir man dessutom garanterad plats om jag inte missminner mig.

Permalänk
Medlem

Matematik måste du plugga oavsett programmerings linje så vitt jag vet. Ett program som jag kan rekommendera är Datavetenskapliga programmet , 180 hp - inriktning spelutveckling på Västerås universitet. Där börjar du programmet med att läsa C# sedan vidare till XNA samt C++.

Nu vet jag att du sa att du vill plugga i stockholm med vill du ha flera alternativ så får du ta och bredda dina vyer Jag trivdes i staden och dom har bostadsgaranti för studerande! Utbildningen är 3 år och du har alternativet att plugga 2 år master efter det.

Permalänk
Medlem

Du kan ju alltid läsa programmering på MDH i Västerås. Vad jag vet så är det bara Diskret matte du behöver läsa som mattekurs under utbildningen. Läser själv Robotik i Västerås och trivs jätte bra på skolan.

Permalänk
Medlem

Som folk säger så går matte och programmering lite hand i hand, så det är nog bara att börja tycka om matematik lite mer. FYI: MDH i Västerås har även inrikning mot mjukvaruutveckling, ifall du nu inte var sugen på spelutveckling som du sa. För att få ut en kandidatexamen från 3årigt (180 hp) datavetenskapligt program så måste man läsa 22,5 hp Matematik (iaf på mdh.s utbildning, men det bör väl vara samma på alla(?)).

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Väldigt vad populärt det var att föreslå MDH i Västerås, men det måste ju finnas liknande utbildningar inom datorvetenskap i Stockholm. Jag vill ju leva gratis på mina föräldrar ett tag till

Permalänk
Medlem

Kolla om det finns tekniskt bas år på civilingenjörs linjerna , Det tar ju 1 år längre men då läser du inna alla nödvänd bara kurser. Jag funderar på IT säkerhet i blekinge 3 år, Längtar även om det är ett år kvar

Visa signatur

Driven, Optimistisk & Social

Permalänk
Medlem
Skrivet av Murloc:

Väldigt vad populärt det var att föreslå MDH i Västerås, men det måste ju finnas liknande utbildningar inom datorvetenskap i Stockholm. Jag vill ju sitta hemma och leva gratis på mina föräldrar ett tag till

Efter lite snabbt surfande kan jag konstatera att det finns massor i Sthlm också. Har du ens vart inne på kth.se eller su.se?
Exempelvis:
SU - Data- och systemvetenskapligt kandidatprogram, 180 hp
SU - Kandidatprogram i datavetenskap 180 hp
SU - Kandidatprogram i datorspelsutveckling 180 hp
SU - Kandidatprogram i datorspelsutveckling - design 180 hp
SU - Kandidatprogram i datorspelsutveckling - konstruktion 180 hp
KTH - Civilingenjör Datateknik 300 hp
KTH - Högskoleingenjör Datateknik 180 hp KTH Kista
KTH - Högskoleingenjör Datateknik 180 hp KTH Haninge

Pluggar tyvärr i Västerås så kan ej yttra mig om hur någon av dessa utbildningar är. Ett tips är ju att kolla hemsidorna, läs om kurserna, ta kontakt med skolorna och prata med dem. Oftast brukar väl skolorna ha någon form av öppet hus innan det är dags att göra sitt val, se till att gå på sådant så du ser hur det är på skolan och prata med elever som redan pluggar där.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Murloc:

Väldigt vad populärt det var att föreslå MDH i Västerås, men det måste ju finnas liknande utbildningar inom datorvetenskap i Stockholm. Jag vill ju sitta hemma och leva gratis på mina föräldrar ett tag till

Studera.nu är ett bra ställe att starta.

Sedan har vi u det här med matematik och programmering. Det hör inte nödvändigtvis ihop men ofta. Att inte ogilla matte är nog en bra egenskap hos den generella programmeraren. Möjligen att det är mindre matte i "webbprogrammering" men jag misstänker att med HTML5 och ökat bruk av Javascript så kommer webben göra mer avancerade saker och kräva matte.

(Förresten är det bra att flytta hemifrån, man växer som människa av att klara sig själv. Men det är en annan fråga)

Permalänk
Medlem

Nu är i och för sig inte den utbildningen i området där du bor, men Mobila applikatoner och nätverkstjänster för Android här i Sundsvall tycker jag är en bra linje. Jag har i och för sig inte programmerat tidigare. Matematik är ingenting som vi läser vilket jag tycker är riktigt skönt. Matte är inte heller min grej

Visa signatur

Stationär: Fractal Design Meshify 2 Compact, Ryzen 5 5600x, MSI MAG B550 Tomahawk, Kingston HyperX Fury 32GB 3600Mhz CL18, Sapphire Radeon RX 5700 Pulse, Kingston A2000 1TB (x2), Seasonic Focus GX 650W, Noctua NH-U14S

NAS: Fractal Design Define R5, Ryzen 3 1200AF, Asus Prime B450M-A, 32GB ECC DDR4 @ 2133Mhz, 5x WD Red 4TB (Raidz2), WD Red 2TB (stripe), TrueNAS 12.0

Permalänk
Hedersmedlem

Man kanske ska göra klart för TS om vad en datavetenskaplig utbildning är. Det verkar som han bara vill fortsätta skriva kod utan att titta upp och lära sig mer vetenskapligt om det. En av de bästa kurserna jag hade på datavetenskapliga (i Uppsala) var "Algoritmer och datastrukturer II". Men den kurser skrev vi som högst en del psuedokod på papper, inga program på datorn. Alltså, sådana utbildningar är bra men det handlar inte om att bara knacka kod likt gymnasieuppgifter i större skala.

Btw, ligger inte Kiruna norr om Stockholm?

Visa signatur

Forumregler | Feedbackforumet | Något som behöver modereras? Tryck på Anmäl inlägget och ge en anledning, någon moderator kommer granska inlägget och göra (egen) bedömning
"Fate. Protects fools, little children and ships named Enterprise." - Riker - ST:TNG

Permalänk
Medlem

Spelutveckling = mycket matte.
Web = nästan noll matte. (Jag har kodat webb i snart 10 år, klarat mig utan problem med Matte C). Men som någon ovan sa, det kommer sakta mer och mer med t.ex. canvas och annan rolig javascript.

Permalänk
Medlem

Ta ett år och plugga in all matte du saknar sen söker du civ ing datateknik kth så får du ett garanterat jobb med hög lön. Det är din framtid så ett år extra studier jämfört med all tid du kommer arbeta betyder ingenting.

Permalänk

Hade du kunnat tänka dig söka utanför stockholm kan du kolla in Innovativ programmering på Liu, innehåller bara 1 mattekurs och massor av programmering

Visa signatur

Anything that can go wrong will go wrong.

Permalänk

Om du kan söka dig utanför sthlm kan rekommendera Utvecklare av digitala tjänster på LNU.
Möjlighet att välja inriktning efter första året, perfekt om man behöver sätta sig in i de olika områdena för att veta vad man tycker är roligast.
Kräver endast matte c, väljer du spel som inriktning ska du dock vara beredd på att det blir en hel del avancerad matte.