Permalänk
Medlem

VB/VBA-programmering

Någon som kan rekomendera en bra svensk bok kring ämnet? Finns det någon som är riktigt duktig på detta som kan besvara lite frågor?

Tack!

Hej,

Är det någon som kan hjälpa mig med detta? Känns som att det är en person i hela världen som kan detta. Vänligen skriv i tråden eller skicka ett PM! TACK!

Permalänk
Medlem

VBA Macro programmering

Någon som kan hjälpa mig? Någon som är kunnig inom området, vänligen skriv i forumet eller skicka ett PM, tack!

Permalänk
Medlem
Skrivet av Zowaa:

Någon som kan hjälpa mig? Någon som är kunnig inom området, vänligen skriv i forumet eller skicka ett PM, tack!

Du får mer hjälp om du faktiskt skriver vad du har problem med.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Kom-pa-TI-bilitet

Permalänk

Som ovanstående sa, säg istället vad du vill ha hjälp med. Det är väldigt gott om personer som har något års arbetserfarenhet i området, det är det inte brist på, däremot våran tid som knappt räcker åt våra egna sysslor.

Men om du säger vad som krånglar, så kanske någon vet en bra lösning.

Som det är nu så har du inte ens nämnt vilket program som du behöver ha hjälp med och det är faktisk en stor skillnad att koda VBA i t.ex. Autocad, Word, Microsoft Project, Access eller Excel. Jag misstänker du syftar på Excel och då är denna bok en bra grund att börja med:
http://www.bokus.com/bok/9780470475355/excel-2010-power-progr... Jag såg att du frågade efter ett boktips om VBA i en annan tråd, boken är visserligen inte svensk som du efterfrågade, men det finns inte vettiga svenska datorböcker utanför väldigt populära områden där marknaden är riktigt stor. Typ C++ & java, om man nu räknar skansholm böcker som vettiga... (iaf så duger hans böcker åt många)

Visa signatur

[Core i7-3930K med 32GB ram, 2*256GB SSD] & [Core i7 3770K med 16 GB RAM, 256GB SSD] som tillsammans har ett [HD 5850 1GB] och 3st 24".

Permalänk
Medlem

VB/VBA programmering

Hej!

Jag undrar hur man deklarerar samt skapar en array som man kan söka i, låt säga att vi har dem 20 första bokstäverna i alfabetet i stratan och genom detta ska den kunna söka fram det loppen begär om. Tack!!

Permalänk

Jag förstår inte riktigt vad du efterfrågar.

Nå vanlig hederliga arrayer med funktionerna för att fungera strings fungerar, inte vidare effektivt och man får göra allt arbete själv.
http://www.anthony-vba.kefra.com/vba/vbabasic3.htm (array grunderna)
http://www.cpearson.com/excel/vbaarrays.htm (array mer detaljerad)

Ska man göra något större så kan man t.ex. använda sig av av en databas såsom MS Access om det finns installerat och då lägga in informationen i en table och köra sql. Varvid man enkelt kan göra komplicerade frågor, problemet är bara att det inte är enkelt att få igång det.
http://www.bygsoftware.com/Excel/SQL/UsingSql.html (exempel på just detta)

En tredje alternativ är att använda sig utav en dold excelblad och då på sätt och vis använda denna som en databas, man kan använda excels inbyggda funktioner för att sortera, filtrera och ha sig. Detta är betydligt enklare att komma igång med än alternativ 2, men beroende på vad man ska göra så är det inte alltid praktiskt.

Men som sagt är det bara något litet så gör alternativ 1 med en vanlig array.

-Det var de förslag som jag hade, inte sagt att det finns bättre.

Visa signatur

[Core i7-3930K med 32GB ram, 2*256GB SSD] & [Core i7 3770K med 16 GB RAM, 256GB SSD] som tillsammans har ett [HD 5850 1GB] och 3st 24".

Permalänk
Medlem

Av att läsa din fråga så verkar det som du kan programmera, men kanske inte just VBA.

Tror du kan googla fram mycket.
Det är så jag lärde mig VBA, googla och testa själv

Permalänk
Medlem
Skrivet av Agonotheta:

Av att läsa din fråga så verkar det som du kan programmera, men kanske inte just VBA.

Tror du kan googla fram mycket.
Det är så jag lärde mig VBA, googla och testa själv

Hittar inga riktigt bra sidor tyvärr

Permalänk
Medlem

Antar att det är den här tråden jag ska använda annars får ni skicka mig vidare...

Har också ett par frågor om VBA. Jag har absolut ingen erfarenhet av VBA eller övrig programmering, så var inte rädda föra att förklara för mig som om jag vore en pensionär som behöver datorsupport.

Mitt mål: slumpmässigt visa sidor i en powerpoint-visning för att jag ska öva rena faktakunskaper (arkitekturhistoria om det intresserar)

Har letat på några sidor om VBA-programmering och hittat VBA-koden för just mitt syfte
http://www.pptalchemy.co.uk/vbasamples.html

samt en beskrivning för hur jag ska göra
http://www.pptalchemy.co.uk/vba.html

Problemet är att halvvägs in i "programmeringen" så överensstämmer inte den engelska beskrivningen såväl med min svenska version av powerpoint (2010). Så det jag lyckas göra korrekt(?) är att öppna fönstret för "Microsoft Visual Basic forApplications (alt + f11) samt öppna fönstret där jag ska kopiera in koden (infoga > modul). Jag har kopierat in koden och ändrat värdena för inom vilket interval sidorna slumpmässigt ska visas. Enligt de engelska instruktionerna ska man nu göra så här: To run code in edit view Tools > Macro >Macros > Run or much easier view > toolbars > visual basic and use the tools there (see diagram 3) The red arrow = run macro and the green go to vb editor. Det jag gör: verktyg > makron (dialogruta poppar up), det finns ett alternativ som heter "kör" men inte någon motsvarighet till Run or much easier view. Jag testar i alla fall att klicka på "kör" men då får jag ett felmeddelande: "körfel nr...... ......."

Jag har testat att leta efter "addins" då man inte behöver använda vba men misslyckats. Testade "TM Randomizer" som installerades och allt men jag hade ingen aning om hur jag skulle komma åt applikationen från powerpoint, enda tecknet jag kunde hitta på att det ens var installerat var att det fanns med i kontrollpanelens "avinstallera program"-flik.

Det här är koden jag använt (för slumpmässig visning av sidorna 2-102):
Sub randjump()
Randomize
Dim Inum As Integer
Inum = Int(102 * Rnd + 2)
ActivePresentation.SlideShowWindow.View.GotoSlide (Inum)
End Sub

Om någon kan jag hjälpa mig så blir jag sjukt glad!