Nvidia lanserar Geforce GTX 690 i samband med Ivy Bridge

Permalänk
Medlem
Skrivet av Coke_Smurf:

Har tidigare skrivit i ett antal trådar om ms, och givetvis existerar fenomenet.
Har från 2005 då crossfire teknologin kom ut, alltid kört CF.

Kan inte påstå att det är särskilt ovanligt, av 105 speltitlar har jag kraftig MS i 28, ytterligare 30 av dessa har mindre märkbar MS, men väldigt irriterande om man är känslig. -Så ca 50% av alla spel jag spelar får jag mer eller mindre MS i, flyter fint så fort man stänger av ett kort.
Alla spel körs med vsynk 60fps.

Möjligt att du inte är lika känsliga för det eller uppfattar det på samma sätt - kanske att din quad setup eliminerar problemet så pass att du inte uppfattar det.
Men det finns definitivt där och enligt mina erfarenheter ett rätt vanligt fenomen när man bara kör 2 kort, önskar att det fanns nått sätt att eliminera det rakt av.

Det uppstår olika på SLI och CF, har själv haft och har ett antal CF och SLI riggar genom år, minst 30.
Använder båda nu, i SLI har det varit väldigt ovanligt dom senaste åren sålänge det inte är med lowend kort, medans i CF har det varit mer vanligt, med 6970m i CF har det uppstått ett flertal gånger, mer så med senare drivrutiner medans med tex GTX470/GTX5606ti 448 SLI har jag inte märkt av det alls.
Känns som att AMD gått in på prestanda då dom skalar bättre medans Nvidia gått in mer på "stabiliteten"

Permalänk
Medlem
Skrivet av Jollemj:

http://sites.amd.com/us/game/Pages/game-home.aspx?lid=AMD_Gam... Den med röd bakrund uppe till höger.

883 Dagar är de uppe i nu

Problemet med den där räknaren är ju att den inte stämmer. AMD har inte haft det snabbaste kortet sedan Asus släppte sitt Mars 2.

Visa signatur

Ryzen 5600X | Asus B550-F Gaming | 32GB G.Skill Trident Z 3600mhz | Powercolor 6800 XT | Seasonic Prime TX 850W

Athlon 64, du har alltid en plats i mitt hjärta. <3

Permalänk
Medlem
Skrivet av Acco22:

Hej igen, ;P
okej, nej jag bara funderade då det är VÄLDIGT mycket snack om microstuttering hit och microstuttering dit.
Som jag skrev så har jag aldrig lagt märke till något sådant, funderar nästan på om det kanske är ett sätt att visa sig duktig, om jag slänger in att JAG vet vad microstuttering är så förstår folk att jag följer med och kan väldigt mycket om datorer....
Om det är någon här som faktiskt lider av MS så skulle det vara kul att veta, jag skulle t.o.m vilja komma hem till någon och kolla vad nu detta är som alla klagar om, jag kanske har en överdriven tur men min "setup" och inte märker av det.

Det varierar nog väldigt mycket från person till person. Jag är extremt känslig för sådant, men förväntar mig inte att alla upplever samma sak.
Men om folk vill visa sig duktiga? Jag vet inte, men det finns ju många sätt att visa sig mallig på...