Permalänk
Medlem

Prisvärda? runt 5k

Hur prisvärda är dessa?

Kommer i första hand att användas som arbetsdator. Spel inte jätteviktigt.

http://www.siba.se/Products/Product.aspx?id=8829776&ref=secti...

http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=657975#extra

Eller andra förslag i samma prisklass?

Permalänk
Permalänk
Medlem

Om det inte är panik så vänta på AMD:s Trinity?

Visa signatur

System: Aerocool DS Cube|| i5 4690K @ Stock || Phanteks PH-TC12DX || MSI Z97M-G43 || G.Skill Ripjaws 8-9-9-24 1866 MHz 8 GB || Gigabyte GTX460 1GB OC || PNY Optima SSD 480GB || Crucial C300 128 GB || Samsung Spinpoint F3 1TB || Fractal Design Edison M 750W 80+ Gold

Permalänk
Medlem

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?e=936892 - En sådan har jag på jobbet, blir lite förvånad över priset jag ser då det finns betydligt billigare med likvärdig prestanda. (Vi inköpstillfället gav jag endast 5000kr för den i fysisk butik)

Angående datorn i sin helhet är jag grymt nöjd, den är snabb och klarar av dem flesta spel jag testat utan större problem. Vanligtvis så används datorn för lite redigering i PS, Office-program, surfande med flera fönster uppe samtidigt, vissa presentationer och liknande och den klarar allt med bra prestanda, låg ljudnivå och god battertid.

Kvalitén på hela datorn är mycket bra och den känns robust men samtidigt lätthanterlig i den bemärkelsen att den är inte speciellt tung (Tar med datorn hem och till jobbet i en ryggsäck). Det enda negativa som jag kan komma på är som vanligt allt förinstallerat skit som återfinns på samtliga datorer och dessa generade i ett X-antal krascher fram tills det att jag fick formatera och installera en ren kopia utav Windows 7.

8/10.

Visa signatur

Cooler Master MasterBox 5 Pro | AMD Ryzen 5 2600 | Cryorig H7 | ASUS TUF B450-PLUS GAMING | ASUS ROG Strix RX580 8GB | Corsair 16GB @ 3000Mhz | Samsung 860 EVO 500GB