Permalänk
Medlem

Onlinefusk

Jag roar mig fortfarande ibland med att spela demot till Soldier of Fortune 2 online och igår hade jag en liten incident med en fuskare.

Jag hoppade in på en server med en enda spelare på och gjorde en snabb kill. Sedan röjde jag runt och utrustade mig ordentligt men nästa gång han dök upp så stack bara halva gubben upp genom golvet! Jag smällde på honom med det jag hade (tillräckligt för att döda honom tre-fyra gånger om men inget hände. Sedan dödade han mig. WTF tänkte jag men gick på honom igen. Samma sak igen. Då började jag fråga snubben varför han fuskade. Svaret blev att det var "coolt" att vara odödlig.

Jag: Jaha, vore det inte bättre att helt enkelt vara skicklig?

Puckot: Jag är duktig.

Jag: Jasså, varför fuskar du då?

Puckot: Det är coolt.

Jag: Tror jag inte på, jag tror att du är kass.

Puckot: Ok då, vi ses i "salen", jag lovar att inte fuska.

Jag: Kom du.

Snubben dök upp och dog snabbt, sju eller åtta gånger och vad händer tror ni:

Puckot: DU FUSKAR! AIMBOT!

Jag: Jag använder ett knep som du borde lära dig: JAG SIKTAR!

Puckot: Mummel mummel.

Jag: Ynkligt. Nu orkar jag inte med dig mer, skitunge.

-QUIT-

Fan vad skönt det var att tvåla till kräket.

Nån som liknande upplevelser på lager?

Permalänk

Nepp spelar fullverisionen på http://www.sof2-europe.com/
Där fuskas det inte, Men Oj vad det siktas =D Välkommen...

Permalänk
Medlem

Jag har inte tillräckligt mycket tålamod för att spela ett spel där man kommer en halv meter frammåt på 3 minuter...

Permalänk
Medlem

Hmm nej men blev anklagad för aimbot igår på cs.

Visa signatur

"Knowledge amplification. What he learns, we all learn. What he knows, we all benefit from."

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av KentRoyal
Hmm nej men blev anklagad för aimbot igår på cs.

Ja, det blir jag också ibland. Otroligt frustrerande. Nån whiner som skriker AIMBOT så fort dom blir dödade.

Permalänk
Medlem

Har blivigt anklagad för aimbot fusk i Q3. =\ och då snackar ni med personen som fetar på grafiken allt vad det går... man skall ju inte dra ner på något.. det skall vara vackert när en snubbe dör.

Visa signatur

Teeworlds - För dig som gillar gulliga saker med stora vapen.

Permalänk
Medlem

Jag tycker folk som klagar är jobbiga, även dom som bli anklagad för fusk... man skiter väl i om nån luffare anklagar en för fusk bara för att man är bra?

Visa signatur

Intel Core i5 750 @ 2.66GHz | Corsair Dominator 8GB @ 1600MHz | ATI Radeon HD 5870 1GB

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Rawis
Jag tycker folk som klagar är jobbiga, även dom som bli anklagad för fusk... man skiter väl i om nån luffare anklagar en för fusk bara för att man är bra?

90% av de som anklagar folk för fusk på det sättet spelar cs.. (om inte ännu mer) :D.

Jag har aldrig sätt nån anklaga nån annan för fusk i ut2003 tex (inte äns de som får domination ).

Permalänk
Hedersmedlem

Jag blev anklagad för fusk rätt ibland när jag spelade quakeworld men det var inte ofta, det var en mer sansad nivå på min tid.

Jag brukade helt enkelt svara "Tack".

Visa signatur

The variable 'brain' is declared but never used

Permalänk
Medlem

Jag har blivit bannad på två servrar i CS... anklagad för aimbot. Och jag är inte ens särskilt bra (beror väl på vad man jämför med)... det enda jag gjort är att lära mig vart folk brukar stå, skjuta genom väggar och dörrar

Aja, jag tar det som en komplimang när nåt pucko tror man fuskar

Visa signatur

...

Permalänk
Medlem

Det kommer alltid finnas lamers i alla spel

Visa signatur

🇸🇪 VR Sverige Discord server
https://discord.com/invite/avnhs6mgjc

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av [Molotov]
Det kommer alltid finnas lamers i alla spel

mm.. Finns det nått drygare i ut2003 än när nån gör ett röst komando varje gång en person dör. Det blir typ 5-15 röstkomandon/minut... :/

Permalänk
Medlem

Mmm. I cs ska man inte ha röst kommandon för "Headshot" eller "Multikill". Det förstör ju hela cs grejen, cs är inte Quake III!

Visa signatur

Punkt, slut citat.
Touch 'n' Die!