Permalänk
Medlem

Stream från dator

Hallå!

Är lite osäker på om detta är i rätt kategori men kör på det.
Har sökt på nätet och på forumet, brukar vara så att jag lyckas lösa mina problem och hittar det jag ska. Men inte detta.
Försökte lösa problemet för någon månadsedan och när jag inte lyckades har det hamnat på is ett tag.

Jag har en liten HTPC (se signatur) som jag låter stå igång som agerar Team speak 3 server för mig och mina kamrater. Kan redan nu berätta att jag kör Windows 7 på den.
Jag har flyttat över mina filmer, bilder och musik till den från min vanliga dator som jag kommer åt i nätverket där hemma, inga problem alls.

Senast jag var hemma hos mina föräldrar slog det mig att det vore trevligt om jag kunde visa mina saker hemma hos dem.
Vore trevligt att streama till deras dator för att visa filmklipp och bilder.

Funderade på en FTP lösning men fick bannemig inte det att fungera. Kunde inte komma in i HTPCn ens i nätverket via FTP. Provade olika program och servrar, följde det jag hittade om vad folk skrivit men fick det inte att fungera. Sedan var jag skeptisk till om det skulle gå att ha en stream från FTP, längesedan jag använde det men då gick det inte.

Sökte vidare och det verkade som att XBMC skulle ha något funktion för detta, men även där fick jag det inte till att fungera.

VLC skulle också ha något, men där förstod jag det som att ex filmen skulle spelas upp på HTPCn och man kunde "logga in" i VLC och kolla där den var just då.

Hittade också något som verkade vara gjort för Mac och iPad men skulle gå för windows. Tyvärr kan jag inte minnas vad det hette. Installerade men det var så konstigt interface och inställningar så där var jag inte länge.

Är det någon som vet hur jag ska få detta att fungera?
Funderade på om man kunde köra en linuxserver i en emulator i windows, men där har jag 0 koll på hur det skulle fungera, om det ens fungerar...

En annan fråga som någon kanske vet. Jag använder Unified Remote i mitt hemmanätverk för att styra bägge datorer från mobilen. Går det att styra från ett nätverk utifrån via internet? Om man inte är hemma och Team speak inte fungerar, då har datorn startat om sig under natten med någon uppdatering på windows. Vore smidigt och gå in och starta Team speak servern då. Eller jag kanske kan pilla igång någon autostart på den?

Mvh
Mathias

Permalänk
Medlem

Jag kan rekommendera Serv-U FTP server, den är riktigt smidig faktiskt.
http://www.serv-u.com/

Och ja, XBMC kan spela upp filer från en FTP server men det fungerar inte att spela upp rarade filer via FTP.

Permalänk

Jag vet inte om det funkar så bra, fast du kan prova att installera hamachi på datorerna. Då kommer du kunna hitta datorerna i "nätverk" precis som om du hade varit hemma.

Visa signatur

Speldator: | Intel i7 2600k @ 4.2GHz | Corsair 16GB | 2xGTX 470 SLI | Asrock Extreme4 | SSD Intel G2 80GB |

Permalänk

XBMC

Vad var det som gick fel med XBMC den tillhör den bättre
Ska installera XBMC i morgon så har du tålamod så kan jag återkomma efter det

http://www.teamviewer.com/sv/download/mobile.aspx kolla denna funkar hur bra som helst

Visa signatur

Funderar på vad jag ska köpa

Permalänk
Medlem

Jag skulle säga Emit för datorn. Där kan du stream musik/bilder och film till mobilen eller till andra datorer genom att skapa konto på deras hemsida. Riktigt simpelt, bara några portar att öppna.

Sedan är väl teamviewer det smidigaste om du vill ta över datorn utifrån. Skapa konto där också så kan du komma in och styra precis vad du vill och även kunna starta om måldatorn mm.

Visa signatur

//The Mighty Spawn Of Lille Skutt

Permalänk
Medlem

Hallå!
Tack för svaren, rolig läsning så här innan man lägger sig.
Ska prova den här ftp och se om jag får igång det. Men lär testa de andra för att bilda mig en uppfattning.
Med XBMC när jag skulle lägga till källa skulle jag ta det via internet och inte via nätverket, där det blev problem. Såg att XBMC även hade stöd för flera olika sorters protokol(?) men fick inte ihop det.
Tyckte det va så knepigt, öppnade portar och så.
Tack igen. Återkommer med utfall imorgon

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Plex

Visa signatur

Idag ska jag göra ingenting, Jag gjorde det igår också men blev inte färdig!

Permalänk
Medlem

Hallå igen!
Ville tacka för era förslag.
Jag fastnade för Emit, ett väldigt smidigt smidigt litet program som även fungerade väldigt bra med telefonen och surfplattan.
Kommer kanske försöka sätta mig in i en FTP mot XBMC, men det blir ett framtida projekt om jag vill ha något annat.