DDoSad via Skype?
Tjenare!
Har stött på ett rätt allvarligt problem precis. Är nämligen så att jag har blivit DDoSad i syfte att döda mig på spelet Tibia.
Lärde "känna" en spelare för några dagar sedan och idag addade jag honom på skype då vi skulle spela tillsammans. Så fort vi börjat blev jag kickad och dog, trodde inte att det var han som orsakat det så sprang för att möta honom igen, varpå jag nu kunde förlora saker. Han började attackera mig och jag blev kickad igen. Men nu krashade routern. Då förstod jag att hela syftet med att adda mig på skype var att få någon sorts kanal till mig och jag tog snabbt bort honom, varpå attacken slutade och jag kunde förnya ip-adressen och logga in igen.
Totalt har jag förlorat ca 30 timmars speltid och har nu en far som hotar med att stänga av min dator för att inte riskera att detta händer igen.
Jag har ju tyvärr Telias standard router Thomson TG789vn, men jag vet att det generellt sett är skydd inyggt i dagens routers, mot just DDoS attacker, om de inte är otroligt massiva, vilket jag tvekar på att någon liten U-lands unge har tillgång till när de spelar ett spel.
Använder även Norton coh skulle behöva veta om det finns något sätt att ta reda på från vilken ip-adress jag blev attackerad. Har självklart fortfarande kvar hans skype-namn. Men behöver skaffa bevis då jag tänker ge dessa till företaget som har hand om spelet. Det minsta jag kan göra är att försöka få honom deletad ur spelet, då han har gjort det omöjligt för mig att spela igen tills jag har möjligthet att byta server.
//Lewenhaupt