hjälp med bärbar dator, redigering, lätta spel, tunn, bra skärm!
tjena sweclockare!
jag har tittat runt på forumet säkert ett år minst 1 gång i veckan i jakt efter bättre kunskap om laptops. jag skulle köpa asus n53sv http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=896205
men valde att vänta tills ivy bridge släpptes. nu när allt har kommit så undrar jag vilken laptop passar mina behov bäst? jag vill ha den till följande användningsområden:
redigering: adobe premiere pro, lätta skid/snowboard/skateboard filmer som läggs upp på youtube, ca 2-6 min långa. också photoshop, men antar att det endå kräver mindre kraft.
spel: vet inte vad jag ska köra för spel riktigt, men spelar lite då o då, inte de mest krävande o inte på högsta grafik, och går bra runt 30 fps
just nu har jag en stationär dator som börjar bli rätt gammal, nvidia geforce 9800gtx+ 512mb grafikminne, intel core 2 duo E8400 3 Ghz, 4gb ram. skärm på 1680x900 tror jag. men den duger bra till det jag vill göra! jag har tittat mkt på asus ux32vd och acer m3/m5, asusen verkar ju mkt snyggare o skönare! har dock lite delade uppfattningar ang grafikkortet som är gt620m, enlik notebookcheck ska det prestera likt ett gt540m vilket blir bra för mig men här på sweclockers säger folk att det är likt ett gt525m!
en annan fråga jag har är hur går det o redigera på en laptop med upplösningen 768p? om vi bortser från mindre plats osv så säger folk att premiere pro inte fungerar??
tack på förhand!
Edit: har en budget på högst 10k tror jag! har mecenat och sånt om det skulle hjälpa